Συμπληρώθηκε ο οκτάδα του Κυπέλλου Ανδρών της ΕΣΠΑΑΑ!

Ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική του Κυπέλλου Ανδρών της ΕΣΠΑΑΑ και έγιναν γνωστές οι ομάδες που θα συμπληρώσουν την οκτάδα στο δρόμο προς τον τελικό.
Ο Οδυσσέας και η Αγία Παρασκευή ήταν οι δύο ομάδες που πέρασαν άνευ αγώνα. Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η ΑΕΚ πέτυχε τη νίκη επί του Εθνικού με 0-3 μπαίνοντας με ιδανικό τρόπο στο νέο της ξεκίνημα. Σε ένα δύσκολο παιχνίδι οι Νέοι Βύρωνος πήραν τη νίκη και την πρόκριση απέναντι στον Χολαργό με 3-0. Παρότι το παιχνίδι κρίθηκε σε τρία σετ ήταν απόλυτα ανταγωνιστικό και οι φιλοξενούμενοι έβαλαν πίεση στην απέναντι πλευρά χωρίς ωστόσο να πάρουν αυτό που θέλουν.
Με 3-0 επικράτησε και η Αθηνά Μαγκουφάνας της Γκράβας σε ένα παιχνίδι που ήταν αμφίρροπο μόνο στο πρώτο σετ. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους στη συνέχεια και απλοποίησαν την υπόθεση πρόκριση. Εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο ΑΚ Ζωγράφου επί της ΟΠΕ Χαλκίδας με 3-1. Η ομάδα της Χαλκίδας μπήκε δυναμικά στο ματς κατακτώντας το πρώτο σετ αλλά τα δεδομένα άλλαξαν και με ανατροπή ο ΑΚ Ζωγράφου πέρασε στην επόμενη φάση.
Στην επόμενη φάση προκρίθηκαν και οι Ίωνες μετά το 0-3 επί του Άτλαντα Δάφνης Υμηττού. Οι γηπεδούχοι ήταν απειλητικοί ουσιαστικά μόνο στο δεύτερο σετ χωρίς αυτό να τους φέρει το κάτι παραπάνω. Τέλος, με 0-3 επίσης και ο Νηρέας πήρε την πρόκριση καθώς πέρασε επιτυχώς από την έδρα των Σπάτων και θα διεκδικήσει κάτι περισσότερο στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η κλήρωση για τα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής του Κυπέλλου θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 14 Οκτωβρίου στα γραφεία της ΕΣΠΑΑΑ και τα παιχνίδια θα διεξαχθούν στο διάστημα 16-31 Οκτωβρίου.