ΕΣΠΕΔΑ: Πρεμιέρα στην Τοπική Γυναικών με πολλές ανατροπές

Επιστροφή στη δράση μετά από έξι μήνες είχαμε και στην Τοπική κατηγορία της ΕΣΠΕΔΑ. Η πρεμιέρα του πρωταθλήματος ανοιξε με τους γηπεδούχους να έχουν τον πρώτο λόγο με τέσσερις νίκες , τους φιλοξενούμενους να έχουν μόνο δύο.

Όπως και πέρυσι ετσι και φέτος ο Μ.Ε.Λ.Α,Σ, συνέχισε την παράδοση που τον θέλει να κερδίζει και στο πρωτάθλημα με το αγαπημένο του 3-2. Να θυμίσουμε ότι στο ται μπρέικ είχε επικρατήσει , την πρώτη αγωνιστική του κυπέλλου, πριν μια εβδομάδα.

Με αντίπαλο τον ανταγωνιστικό  Άρη Κερατσινίου ,  οι γηπεδούχες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-2, αλλα  με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισαν σε 2-2 και πήραν το δίποντο σε δραματικό τάι μπρέικ με 15-11 και 3-2.

Θρίλερ πέντε σετ είχαμε και στον Ασπρόπυργο. Σείριος και Τελαμώνας  συνέχισαν τις μεγάλες περυσινές τους κόντρες  στην Τοπική 2  και στη νέα κατηγορία. Στο ντέρμπι νεοφώτιστων το σενάριο του ματς ήταν ίδιο με το αντίστοιχο στο Αιγάλεω. Οι φιλοξενούμενες της Σαλαμίνας πήραν προβάδισμα με 1-2 αλλα και πάλι μίλησε η ψυχή των γηπεδούχων, με τον σύλλογο του Ασπροπύργου να ισοφαρίζει δύσκολα σε 2-2 και να  κερδίζει περίπατο το τάι μπρέικ με 15-4 και 3-2.

Περίπατο για την νεοφώτιστη Αρμενική, καθώς στην έδρα της επικράτησε 3-0 του Π. Φαλήρου. Από την αρχή η Πειραϊκή ομάδα κυριάρχησε, πήρε εύκολα τα δύο πρώτ σετ και χρειάστηκε μεγάλη προσπάθεια για να λυγίσει στο τρίτο σετ με 25-23.

Σπουδαίο «διπλό» για την Άμιλλα η οποία με ανατροπή επιβλήθηκε του Ιάσωνα στη Νίκαια με 1-3. Αρχικά οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά και πήραν το πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες  αντέδρασαν, και πήραν τα τρία επόμενα  που τους έδωσε το καθαρό τρίποντο.

Χωρίς  απώλεια βαθμών και ο Αίολος Ταύρου , ο οποίος  ξεκάθαρα ανώτερος πέρασε άνετα από το Ρέντη με 0-3 .

Με το δεξί ξεκίνησε και το  Περιστέρι , το οποίο αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1 από τη ΓΣ Ιλίου με ανατροπή, πέρασε μπροστά με 3-1 και «κλείδωσε» το τρίποντο στην έδρα του.

Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής

Μ.Ε.Λ.Α.Σ Αγ. Ελευθέριος- Αρης Κερατσινίου 3-2 (25 - 23 (1), 20 - 25 (2), 22 - 25 (3), 25 - 21 (4), 15 - 11 (5)

ΓΑΣ Ιάσωνας Νίκαιας- ΑΠΣ Άμιλλα 1-3 (25 - 15 (1), 16 - 25 (2), 18 - 25 (3), 21 - 25 (4)

ΑΕ Ρέντη- Αίολος Ταύρος 0-3 (16 - 25 (1), 18 - 25 (2), 18 - 25 (3)

Αρμενική Πειραιώς- ΑΟΠ. Φαλήρου 3-0 (25 - 15 (1), 25 - 15 (2), 25 - 23 (3)

ΑΟ Σείριος- ΑΟ Τελαμώνας Ασπροπύργου  3-2 (26 - 24 (1), 15 - 25 (2), 21 - 25 (3), 25 - 23 (4), 15 - 4 (5)

ΑΣ Περιστέρι- ΓΣ Ιλίου 3-1 (22 - 25 (1), 25 - 18 (2), 25 - 22 (3), 25 - 17 (4)