Αποτελέσματα Κυπέλλου Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ!

Με σούπερ έκπληξη από τον Μ.Ε.Λ.Α.Σ Αγ. Ελευθέριος, ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική του Κυπέλλου Γυναικών

Με μια μεγάλη «βόμβα» που πυροδότησε ο Μ.Ε.Λ.Α.Σ Αγ. Ελευθέριος, ολοκληρώθηκε θεαματικά, η 1η φάση του κυπέλλου ΕΣΠΕΔΑ Γυναικών.

Συγκεκριμένα η ομάδα του Αιγάλεω που αγωνίζεται στην Τοπική κατηγορία με εκπληκτική ανατροπή, απέκλεισε με 3-2 τον ΑΣ Ηλιούπολης που συμμετέχει στην Β’ εθνική και πέρασε στη 2η φάση .

Το παιχνίδι ήταν ένα μεγάλο θρίλερ με τις φιλοξενούμενες της Μαρίνας Καλαϊτζίεβα να παίρνουν αρχικά το προβάδισμα με 0-2 (16-25, 13-25,). Η συνέχεια ανήκε όμως στις αθλήτριες του Τάσου Καλόβολου που μείωσαν μετά από μεγάλη κόντρα σε 1-2 με 26-24, και με αντεπίθεση διαρκείας, ισοφάρισαν σε 2-2 (25-16) ενώ επικράτησαν στο τάι μπρέικ με 15-7 .

Δυνατή αναμέτρηση είχαμε και στη Σαλαμίνα, όπου ο φιλοξενούμενος Κρόνος Αγ.Αναργύρων πιο ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, επικράτησε 0-3 του μαχητικού Τελαμώνα, ο οποίος πάλεψε και τα τρία σετ (20-25, 24-26, 20-25)

Νίκη πρόκριση στο Καματερό για τον ανώτερο ΑΣΠ Γλυφάδα που επικράτησε 1-3 (10-25, 15-25, 25-21, 09-25) της αξιόμαχης Άμιλλας, η οποία πήρε σετ από τον μεγάλο της αντίπαλο που αγωνίζεται στην Β’ εθνική.

Περίπατο έκανε η Δραπετσώνα στην Ελευσίνα, όπου απέκλεισε εύκολα με 0-3 ( 10-25, 09-25, 08-25) τον γηπεδούχο ΑΟ Ελευσίς.

Τέλος στον Άλιμο και στο Βυζαντινό Κέντρο, ο Αίολος Ταύρου επιβλήθηκε άνετα 0-3 ( 16-25, 17-25, 17-25) του γηπεδούχου ΑΣ Πέρα, και πήρε το εισιτήριο πρόκρισης για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το αποτελέσματα του Κυπέλλου 1ης φάσης

Δευτέρα 30/9

Δραπετσώνα : ΑΑΣΚΔ Κότινος- ΓΑΝΣ Ίρις 0-3 (02-25, 10-25, 10-25)

Αγ.Αναργύρων: ΓΕ Αγ. Αναργύρων- ΑΠΣ ΄Αλιμος 0-3 (14-25, 07-25, 19-25)

Τρίτη 1/10

Ασπροπύργου : Σείριος- Εθνικός Πειραιώς 0-3 ( 16-25, 20-25, 22-25)

Σελεπίτσαρι :ΓΑΣ Ιάσων- Ιωνικός Νίκαιας 0-3 ( 21-25, 13-25, 20-25)

Περάματος: ΓΣ Ερμής Περάματος- ΠΟΚ Έσπερος 1-3 ( 25-19, 20-25, 18-25, 17-25)

Σαλπέας : Φοίνικας Πειραιά- Κελεός Ελευσίνας 0-3 ( 14-25, 11-25, 19-25)

Τετάρτη 2/10

6ο Λύκειο Αιγάλεω: Μ.Ε.Λ.Α.Σ Αγ. Ελευθέριος- ΑΣ Ηλιούπολη 3-2 ( 16-25, 13-25, 26-24, 25-16, 15-7)

Καματερού: ΑΠΣ Άμιλλα- ΑΣΠ Γλυφάδα 1-3 (10-25, 15-25, 25-21, 09-25)

2ο-4ο Γυμνάσιο Ελευσίνας;: ΑΟ Ελευσίς- ΔΑΣ Δραπετσώνα 0-3 (10-25, 09-25, 08-25)

Σαλαμίνας : ΑΟ Τελαμώνας- Κρόνος Αγ Αναργύρων 0-3

(20-25, 24-26, 20-25)

Βυζαντινό Αθλητικό Κέντρο: ΑΣ Πέρα- Αίολος Ταύρου 0-3 (16-25, 17-25, 17-25)