Με νίκες των φαβορί συνεχίστηκε η πρώτη αγωνιστική του Κυπέλλου Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ!

Χωρίς εκπλήξεις και με τα φαβορί που όλα ήταν φιλοξενούμενοι να επικρατούν άνετα, συνεχίστηκε με τέσσερα ματς, η πρεμιέρα του κύπελλο Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ.

Αρχικά στο ντέρμπι της Νίκαιας, ο καλύτερος Ιωνικός επιβλήθηκε 0-3 (21-25, 13-25, 20-25) του  Ιάσωνα  στην κοινή έδρα του Σελεπίτσαρι, και πέρασε στον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν τα δύο από τα τρία σετ, αλλά η ποιότητα των νικητών δεν τους άφησε περιθώριο για κάτι πιο ανατρεπτικό.

Την πρόκριση εξασφάλισε και ο περυσινός κυπελλούχος Εθνικός, καθώς πέρασε άνετα με 0-3  από τον Ασπρόπυργο ,και  τον γηπεδούχο Σείριο που από τη νέα περίοδο θα αγωνίζεται στην Τοπική κατηγορία.

Μονομαχία είχαμε στο Πέραμα, όπου ο Έσπερος αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 , ανέβασε την απόδοση του και επικράτησε με  1-3 (25-19, 20-25, 18-25, 17-25 του

Στο τελευταίο παιχνίδι,  ο Κελεός  έκανε περίπατο με 0-3 (14-25. 11-25, 09-25) στο κλειστό  του «Σαλπέας» κόντρα στον Φοίνικα Πειραιά, ένα ζευγάρι που μονομάχησε πέρυσι στην Τοπική κατηγορία, και πλέον ο σύλλογος της Ελευσίνας περιμένει τον επόμενο αντίπαλο του  στον δεύτερο  γύρο του θεσμού.

Το πρόγραμμα της 1ης φάσης του  κυπέλλου ολοκληρώνεται σήμερα Τετάρτη  2/10 με άλλα πέντε παιχνίδια  νοκ άουτ, όπου οι νικητές θα περάσουν  επίσης στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου ΕΣΠΕΔΑ.