Διάφορα

ΛΙΜΠΕΡΟ ΒΟΛΕΙ  LIBERO  VOLLEY

LIBERO VOLLEY🇬🇷 Ειδήσεις,Αγώνες,Αποτελέσματα,Βαθμολογίες

ΕΣΠΕΔΑ: Εντυπωσιακή πρεμιέρα στην Β’ Εθνική με τέσσερα «διπλά» και εκπληκτική ανατροπή του Κρόνου

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα είχαμε στην Β εθνική Γυναικών, καθώς η χθεσινή πρεμιέρα ξεκίνησε με τέσσερα «διπλά» σε έξι αγώνες και ένα φοβερο θρίλερ που κρίθηκε στο τάι μπρέικ.

Το πιο συναρπαστικό παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής έγινε στους Αγ.Αναργύρους, όπου ο γηπεδούχος Κρόνος με επική ανατροπή κατάφερε να λυγίσει τον Έσπερο Καλλιθέας με 3-2.

Αρχικά οι φιλοξενούμενες μπήκαν φουριόζοι και αιφνιδίασαν τις γηπεδούχες με 0-2, (23-25, 18-25), Η συνέχεια ηταν απίθανη καθώς με τρομερή αντεπίθεση διαρκείας,ο Κρόνος ισοφάρισε σε 2-2 με σετ που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες ( 26-24, 26-24).

Ο επίλογος γράφτηκε σε δραματικό τάι μπρέικ που τελείωσε με 15-12.και τις γηπεδούχες να πανηγυρίζουν ένα πολύ δύσκολο δίποντο. Από την άλλη  ο εξαιρετικός ‘Εσπερος που αγγιξε μια μεγάλη νίκη, πάλεψε σκληρά και τα πέντε σετ και τουλάχιστον έφυγε με τον βαθμό της παρηγοριάς.

Με το δεξί ξεκίνησε και ο φιλόδοξος Ιωνικός, ο οποίος πήρε τη γειτονική κόντρα με την πολύ βελτιωμένη Άρτεμις με 1-3. Η ομάδα της Νίκαιας πήρε αρχικά προβάδισμα με 0-2 (23-25, 26-28), οι γηπεδούχες που είχαν δύσκολο έργο,  μείωσαν σε 1-2 με 25-22, ενώ στο τέταρτο η ποιότητα του ρόστερ του Ιωνικού τον βοήθησε να «κλειδώσει» το πολύτιμο τρίποντο με 18-25.

Δυνατή μονομαχία είχαμε στην Ηλιούπολη , με τον παθιασμένο ΑΣ να αξιοποιεί την  έδρα του και με 3-1 να λυγίζει το δυνατό Μοσχάτο που προερχόταν από ντέρμπι κυπέλλου.

Καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα ήταν το πρώτο  σετ, όπου οι παίκτριες της Καλαϊτζίεβα το κατέκτησαν δύσκολα 26- 24, ενώ πήραν πολύ εύκολα και το δεύτερο με 25-14.  Το Μοσχάτο αντέδρασε μείωσε σε 2-1 με απίθανο 24-26 αλλα δεν ειχε άλλες δυνάμεις  για να φτάσει στην ισοφάριση. Ο ΑΣΗ επιβλήθηκε εύκολα στο τέταρτο με 25-17 και πήρε το πρώτο τρίποντο.

Με φόρα από το αντίστοιχο… περυσινό ντέρμπι στην Τοπική κατηγορία, ο Κελεός πέρασε με το ίδιο σκορ 1-3 από τη Δραπετσώνα στη μονομαχία νεοφώτιστων. Η ομάδα της Ελευσίνας που εξελίσσεται σε «κακό δαίμονα» του Πειραϊκού συλλόγου, πήρε προβάδισμα με 0-2 (19-25, 23-25), οι γηπεδούχες του Γιάννη Πλίθη μείωσαν σε 1-2 με 25-20, αλλά στο τέταρτο σετ και πάλι ο σύλλογος της Ελευσίνας άντεξε στην πίεση του ΔΑΣ και με 21-25, απέδρασε με το τρίποντο.

Πολύ μεγάλη νίκη για την Ίριδα στη Γλυφάδα με 1-3. Η ομάδα της Ν. Σμύρνης πήρε ένα κομβικό παιχνίδι για τους υψηλούς στόχους που έχει. Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα με 0-1 (22-25), ο ΑΣΠ βρήκε δυνάμεις και ισοφάρισε προσωρινά με 25-19 αλλά δεν είχε συνέχεια η προσπάθεια του. Η Ίριδα πιο συγκεντρωμένη  και με λιγότερα λάθη πήρε τα δύο επόμενα με 14-25 και 21-25 και «έσπασε» την έδρα του αντιπάλου της.

Τέλος στον Αλιμο, ο φιλοξενούμενος και κυπελλούχος Εθνικός πήρε άνετα τα τρίποντο με 0-3 (16-25, 19-25, 22-25) από τον γηπεδούχο και νεοφώτιστο ΑΠΣ, που θα παλέψει μέχρι τέλους για την παραμονή του.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Αρτεμις Κορυδαλλού- Ιωνικός Νίκαιας 1-3 (23 - 25 (1), 26 - 28 (2), 25 - 22 (3), 18 - 25 (4)

ΑΣ Ηλιούπολης- ΑΟΠ Μοσχάτου 3-1 (26 - 24 (1), 25 - 14 (2), 24 - 26 (3), 25 - 17 (4)

ΑΣΠ  Γλυφάδα- ΓΑΝΣ Ιρις  1-3 (22 - 25 (1), 25 - 19 (2), 14 - 25 (3), 21 - 25 (4)

ΑΣΦΠ Κρόνος Αγ. Αναργύρων- ΠΟΚ Έσπερος  3-2 (23 - 25 (1), 18 - 25 (2), 26 - 24 (3), 26 - 24 (4), 15 - 12 (5)

ΑΠΣ ‘Αλιμος-  Εθνικός Πειραιώς 0-3 (16 - 25 (1), 19 - 25 (2), 22 - 25 (3)

ΔΑΣ Δραπετσώνα- ΑΟ Κελεός Ελευσίνας 1-3 (19-25,, 23-25, 25-20, 21-25)