Πλούσιο θέαμα στην 1η αγωνιστική για το πρωτάθλημα Κοριτσιών Κ18 ΕΣΠΑΑΑ

Ξεκίνημα για τους 8 ομίλους στο πρωτάθλημα Κοριτσιών Κ18 της ΕΣΠΑΑΑ με ωραίο θέαμα και χορταστικά παιχνίδια.
Στον Α’ όμιλο ρεπό είχε ο Ωροπός. Ο Ηρακλής Χαλκίδας επικράτησε του ΑΣΟΧ Φοίβου με 3-0 σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο σετ. Εντός έδρας νίκη πέτυχε και ο ΑΟ Άνοιξης με 3-1 κόντρα στην ΟΠΕ Χαλκίδας. Καθαρό τρίποντο για τον ΑΟ Θρακομακεδόνων που πέρασε επιτυχώς από την έδρα της ΑΠΕΣ Καπανδριτίου – Πολυδενδρίου με 3-1. Τέλος, στο τάι μπρέικ κρίθηκε η αναμέτρηση του Μελισσιακού με τον Λεωνίδα Βασιλικού όπου οι φιλοξενούμενες επικράτησαν με 2-3.
Στον Β’ όμιλο, όπου ρεπό είχε ο Ηρακλής Κηφισιάς, οι Αμαζόνες ήταν επιβλητικές κόντρα στον Οδυσσέα όπου όχι μόνο επικράτησαν με 3-0 αλλά δέχτηκαν μόλις 11 πόντους σε όλο το παιχνίδι. Με 3-0 αλλά όχι τόσο εύκολα επικράτησε ο Αίολος Φυλής των Αμαζόνων Αχαρνών ενώ η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης πήρε νίκη με 0-3 κόντρα στον ΑΣΠ Σάλας και Άμμου. Σε τέσσερα σετ αλλά με καθαρό σκορ κρίθηκε το παιχνίδι του ΑΟ Διονύσου με τον Άγιο Στέφανο. Ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου πήρε τη νίκη με 1-3 και μαζί τους τρεις βαθμούς.
Πέντε χορταστικές αναμετρήσεις είχε το πρόγραμμα του Γ’ ομίλου. Η ΑΕΚ πήρε δύσκολη νίκη επί της μαχητικής Γκράβας με 3-2 και ανατροπή ενώ το ίδιο συνέβη με τον Απόλλωνα που επικράτησε με το ίδιο σκορ της Ένωσης Γαλατσίου. Με καλή εμφάνιση ο Πανελλήνιος πήρε τη νίκη κόντρα στον Ορφέα με 3-0 ενώ με καθαρό σκορ 3-1 ο Ιάσωνας Κολωνού επικράτησε του Ιωνικού. Η μοναδική εκτός έδρας νίκη σημειώθηκε από την ΑΣ Τυφών κόντρα στους Ίωνες με 0-3.
Στον Δ’ όμιλο η Φοίβος Μελισσίων ήταν η μοναδική ομάδα που πήρε νίκη εντός έδρας αφού επικράτησε της Νίκης Αμαρουσίου με 3-0. Με 0-3 πήρε το τρίποντο τόσο ο Ηλυσιακός όσο και ο ΖΑΟΝ κόντρα σε ΓΣ Χαλανδρίου και Αετό Μεταμόρφωσης αντίστοιχα. Πραγματικό ντέρμπι ήταν το παιχνίδι του Ηρακλής Αγίου Δημητρίου με την Αθηνά Μαγκουφάνας που κρίθηκε 2-3 υπέρ της Μαγκουφάνας. Το ρεπό σε αυτή την αγωνιστική είχε ο Απόλλωνας Αγίου Δημητρίου.
Στον Ε’ όμιλο η ΑΕ Αμπελοκήπων θα ξεκινήσει τις υποχρεώσεις της από τη 2η αγωνιστική. Κατά τα άλλα, με 3-0 επικράτησε η Δάφνη Αγίου Δημητρίου του ΠΑΟ Ρουφ στο μοναδικό παιχνίδι που κρίθηκε υπέρ των γηπεδούχων. Με ανατροπή 1-3 έφτασε στη νίκη η Ένωση Βύρωνα κόντρα στον ΑΟ Καρέα έχοντας χάσει το πρώτο σετ. Με το ίδιο σκορ, με 0-3, οι Νέοι Βύρωνος πήραν τη νίκη επί της Νηαρ Ηστ αλλά και ο Πήγασος κόντρα στο Παγκράτι.
Όλα τα παιχνίδια του ΣΤ’ ομίλου κρίθηκαν μόλις σε τρία σετ. Ο ΓΑΣ Χολαργού πέρασε επιτυχώς από την έδρα του ΠΑΚ Χαλανδρίου με 3-0 ενώ το ίδιο έκανε και το Κολλέγιο Ντερή απέναντι στην Αγία Παρασκευή. Η ΑΣ Σπάτων Γαία επικράτησε με 3-0 των Βριλησσίων όπως και ο Παναθηναϊκός που με άνεση πήρε τη νίκη 3-0 απέναντι στον ΑΚ Ζωγράφου. Εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Σχολή Μωραΐτη απέναντι στο Κολλέγιο Αθηνών.
Στον Ζ’ όμιλο είχε ρεπό ο ΑΣΠ Κτησιφών ενώ ο ΓΣ Κορωπίου πέτυχε νίκη με 0-3 απέναντι στον ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς". Με 3-0 επικράτησε ο Παπάγου της ΕΑΟ Σπάτων ενώ καθαρή νίκη με 3-1 πέτυχε και το Μαρκόπουλο κόντρα στον ΟΦ Γέρακα. Παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στα σετ η Παλλήνη πήρε νίκη με 3-2 κόντρα στα Γλυκά Νερά αφήνοντας ωστόσο έναν χαμένο βαθμό.
Τέλος, στον Η’ όμιλο, όπου ρεπό είχε ο ΑΟ "Ίσιδα - Δίας" Νέας Μάκρης, ξεχώρισε η άνετη νίκη του ΔΑΣ Αραφήν επί του Λαγονησίου με 3-0. Με 3-0 και επίσης με άνεση η Θέτιδα πήρε τη νίκη κόντρα στη Νέα Μάκρη. Εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΑΣ Λαυρίου κόντρα στην Κερατέα με 3-0 ενώ και η ΜΕΣ Μαραθώνα επικράτησε με 3-0 στην έδρα της Βουλιαγμένης.