Πρωταθλητής Κ16 Κοριτσιών ΕΣΠΕΔΕ ο Ερμής Ηγουμενίτσας! (φώτο)

Επιμέλεια: Αποστόλης Πορτοβάρας.
Για πρώτη φορά στην ιστορία του ο Ερμής αναδείχθηκε πρωταθλητής στο Κ16, παίρνοντας τα σκήπτρα από τον περσινό πρωταθλητή Α.Σ. Γιάννενα.  Ο Ερμής παρότι ήθελε δύο σετ για να είναι και μαθηματικά πρωταθλητής επέβαλλε απο την αρχή το ρυθμό του και νίκησε εύκολα 3-0 τον Α.Ο. Φιλία Άρτας.
Την 2η θέση κατέκτησε ο Α.Γ.Ο. Φιλιππιάδας επικρατώντας στο τελευταίο του παιχνίδι του ΠΑΣ Γιάννινα με 3-0.
Προπονητής του Ερμή Ηγουμενίτσας ο Γιάννης Βαμβέσος και οι αθλήτριες που αποτέλεσαν την πρωταθλήτρια ομάδα είναι οι Ντούγια, Μάνου, Γκοτσοπούλου, Τζίμα, Χαρίση, Θωμάζου, Λόλα, Ευθυμίου, Δημητρίου, Τσουμέτου, Τσώνη, Ταχιά, Πανταζή, Τσάτσου Α., Τσάτσου Σ.
 1η αγωνιστική
Α.Ο. Φιλία Άρτας - Α.Γ.Ο. Φιλιππιάδας: 1-3 (25-19, 20-25, 26-28, 21-25)
Ερμής Ηγουμενίτσας - ΠΑΣ Γιάννινα: 3-1(25-21, 25-13, 21-25, 25-16)
2η αγωνιστική
Α.Γ.Ο. Φιλιππιάδας- Ερμής Ηγουμενίτσας: 1-3 (16-25, 25-23, 18-25, 18-25).
ΠΑΣ Γιάννινα - Α.Ο. Φιλία Άρτας: 3-0
3η αγωνιστική
Α.Γ.Ο. Φιλιππιάδας - ΠΑΣ Γιάννινα: 3-0
Ερμής Ηγουμενίτσας - Α.Ο. Φιλία Άρτας: 3-0 (25-19, 25-09, 25-20)
Βαθμολογία
1. Ερμής Ηγουμενίτσας 9 βαθμοί και σετ 9-2
2. Α.Γ.Ο. Φιλιππιάδας 6 βαθμοί και σετ 7-4
3. ΠΑΣ Γιάννινα 3 βαθμοί και σετ 4-6
4. Α.Ο. Φιλία Άρτας 0 βαθμοί και σετ 1-9
Μετά το τέλος της τελευταίας αγωνιστικής που διεξήχθη στο ΔΑΚ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ απονεμήθηκαν αναμνηστικά διπλώματα στην 4η ομάδα του Α.Ο. Φιλία Άρτας  μετάλλια στη 3η και 2η ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα και Α.Γ.Ο. Φιλιππιάδας αντίστοιχα και στην πρωταθλήτρια ομάδα του Α.Σ.Π. Ερμή Ηγουμενίτσας Κύπελλο και μετάλλια από τον Πρόεδρο  Μπάντιο Άγγελο και το μέλος του Δ.Σ. της Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Ε.  Σκούρα Γεώργιο.