Post Top Ad

2024-04-05

Τοπική Κατηγορία 2 Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Νίκη του Μελισσιακού στο Κουκάκι!

Δεν έκρυβε εκπλήξεις η 23η αγωνιστική της Τοπικής Κατηγορίας 2 των Γυναικών με τις πρώτες τέσσερις ομάδες της βαθμολογίας να πετυχαίνουν νίκες με καθαρό σκορ.
Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Μελισσιακού από την έδρα του ΠΑΟ Κουκάκι. Με σκορ 0-3 ο Μελισσιακός πραγματοποίησε ακόμα μία θετική εμφάνιση που τον διατηρεί στην πρώτη θέση με προβάδισμα τεσσάρων βαθμών.
Ο ΑΟ Διονύσου δεν έχασε έδαφος και παρέμεινε δεύτερος καθώς πήρε τη νίκη με 0-3 επί του Κορωπίου. Το πρώτο σετ ήταν ανταγωνιστικό αλλά η συνέχεια ανήκε στις φιλοξενούμενες που ανέβασαν απόδοση και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.
Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Αμαζόνες Αχαρνών που πέρασαν επιτυχώς από την έδρα του Χαλανδρίου με 3-0. Οι φιλοξενούμενες έδειξαν από νωρίς ότι θέλουν τη νίκη και με πολύ καλή εμφάνιση και στα τρία σετ, με το δεύτερο μάλιστα να κρίνεται με διαφορά 19 πόντων, πήραν ακόμα ένα τρίποντο που τους κρατάει σταθερά στην τρίτη θέση.
Εντός έδρας νίκη πέτυχε ο ΕΑΟ Σπάτων απέναντι στον ΑΟ Λαγονησίου με 3-0 και κατάφερε να ξεφύγει από τον ΠΑΟ Κουκάκι στη βαθμολογία. Μετά από δύο σετ που κρίθηκαν με σχετική άνεση ο ΑΟ Λαγονησίου έβγαλε αντίδραση αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό αφού με 26-24 οι γηπεδούχες κατέκτησαν και το τρίτο σετ.
Η Σχολή Μωραΐτη, με τη σειρά της, πήρε μια νίκη που την κρατάει ζωντανή στο κυνήγι της πεντάδας. Με 3-0 επικράτησε της Ένωσης Γαλατσίου σε ένα παιχνίδι που μετά το πρώτο σετ έγινε ντέρμπι. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχες είχαν σωστές επιλογές στα κρίσιμα σημεία των σετ και έφτασαν στη νίκη και το τρίποντο.
Νίκη με ανατροπή πέτυχε ο Οδυσσέας κόντρα στον ΑΚ Ζωγράφου με 1-3. Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν δυναμικά κερδίζοντας το πρώτο σετ αλλά η εικόνα του Οδυσσέα στη συνέχεια ήταν εμφανώς βελτιωμένη. Με αντεπίθεση διαρκείας οι φιλοξενούμενες ανέκαμψαν και πήραν το θετικό αποτέλεσμα.
Με τρίποντο έφυγε ο Ιωνικός από την έδρα του Γέρακα, ένα αποτέλεσμα που κρατάει τον Ιωνικό οριστικά στην κατηγορία. Οι φιλοξενούμενες επικράτησαν 0-3 και απέκτησαν πλέον διαφορά ασφαλείας από τις θέσεις του υποβιβασμού.