Post Top Ad

2024-03-04

Β’ Εθνική Ανδρών ΕΣΠΑΑΑ: Έβαλαν φρένο στην Ένωση Γαλατσίου οι Αμπελόκηποι!

Η μάχη της κορυφής άναψε για τα καλά στη Β’ Εθνική των Ανδρών καθώς η Ένωση Γαλατσίου έκανε την πρώτη της ήττα και η διαφορά από τον Οδυσσέα, τον Ηλυσιακό και τους Αμπελόκηπους μειώθηκε.
Μια μεγάλη νίκη πέτυχε η ΑΕ Αμπελοκήπων κόντρα στην Ένωση Γαλατσίου με 3-0. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και ανάγκασαν την ομάδα του Γαλατσίου στην πρώτη της ήττα στη Β’ Φάση του πρωταθλήματος. Κομβικό σημείο του αγώνα ήταν το δεύτερο σετ όπου οι Αμπελόκηποι άντεξαν στην πίεση, έφτασαν στο 26-24 και εν συνεχεία οδήγησαν την αναμέτρηση στο τελικό 3-0.

Ο Οδυσσέας δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με νίκη με καθαρό σκορ μείωσε τη διαφορά από την κορυφή. Με 0-3 ο ΑΟ Οδυσσέας επικράτησε των Νέων Βύρωνος επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητα του στον αγωνιστικό χώρο. Και τα τρία σετ κρίθηκαν με διαφορά ασφαλείας για τους φιλοξενούμενους με αποτέλεσμα να κατακτήσουν τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Ηλυσιακός κόντρα στην ΟΠΕ Χαλκίδας με 0-3. Ο Ηλυσιακός, πραγματοποιώντας μία ακόμα καλή εμφάνιση, μείωσε τη διαφορά από την κορυφή ενώ παράλληλα εξακολουθεί να απέχει μόλις έναν βαθμό από τη δεύτερη προνομιούχο θέση.

Στο τάι μπρέικ κρίθηκε η αναμέτρηση των Σπάτων με την Αθηνά Μαγκουφάνας. Οι ομάδα των Σπάτων άγγιξε μια μεγάλη ανατροπή παρότι βρέθηκε πίσω με 0-2 στα σετ. Παρόλα αυτά η Αθηνά Μαγκουφάνας έβγαλε αντίδραση όταν το παιχνίδι έγινε 2-2 και στο τάι μπρέικ κατάφερε να επικρατήσει με 14-16 φτάνοντας έτσι στο νικηφόρο 2-3.