Post Top Ad

2024-02-05

Β’ Εθνική Ανδρών ΕΣΠΑΑΑ:Στον Ηλυσιακό το ντέρμπι, απτόητη και η Ένωση Γαλατσίου !

Ντέρμπι κορυφής περιελάμβανε η 5η αγωνιστική στη Β’ Εθνική των Ανδρών με τον Ηλυσιακό να είναι η ομάδα που χαμογελάει στο τέλος.

Με εκτός έδρας νίκη συνέχισε ο Ηλυσιακός που επικράτησε με καθαρό σκορ του Οδυσσέα. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 1-3 κερδίζοντας δύο δύσκολα πρώτα σετ και παρότι ο Οδυσσέας έβγαλε αντίδραση και μείωσε κατακτώντας το τρίτο. Η ομάδα του Ηλυσιακού είχε υπομονή και ηρεμία και στο τέταρτο σετ εμφάνισε και πάλι το καλό της πρόσωπο με αποτέλεσμα να έρθει η νίκη που διατηρεί την ομάδα στην κορυφή με 15 βαθμούς και παράλληλα οδήγησε τον Οδυσσέα στην πρώτη ήττα του στη Β’ Φάση.

Στην κορυφή παραμένει και η Ένωση Γαλατσίου που με το ίδιο σκορ, με 1-3, πήρε τη νίκη κόντρα στον ΕΑΟ Σπάτων. Τα πρώτα σετ μοιράστηκαν στις δύο ομάδες αλλά η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους. Η Ένωση Γαλατσίου είχε συνέπεια και καλές επιλογές στο τρίτο και το τέταρτο σετ τα οποία και κέρδισε με σχετική άνεση και διαφορά άνω των 10 πόντων.

Επίσης με 1-3 η ΑΕ Αμπελοκήπων πέτυχε νίκη κόντρα στους Νέους Βύρωνος. Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο δεύτερο σετ, το οποίο και κατέκτησαν. Στην υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα η ΑΕ Αμπελοκήπων ήταν άκρως αποτελεσματική, κυριάρχησε και κέρδισε τόσο το πρώτο όσο και το τρίτο με το τέταρτο σετ έχοντας διψήφια διαφορά.

Η μοναδική εντός έδρας νίκη της αγωνιστικής σημειώθηκε από την ΟΠΕ Χαλκίδας κόντρα στην Αθηνά Μαγκουφάνας με 3-0. Το πρώτο σετ ήταν και καθοριστικό αφού οι γηπεδούχοι με δυσκολία το κατέκτησαν, με σκορ 25-23, και αυτό τους έδωσε ώθηση. Η απόδοσή τους ανέβηκε και η εικόνα των σετ που ακολούθησε ήταν διαφορετική καθώς η Αθηνά Μαγκουφάνας δεν είχε τον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα να έρθει η νίκη για τους γηπεδούχους.