Post Top Ad

2023-06-06

Κλείδωσε η τετράδα του Final 4στα Αγόρια Κ17 της ΕΣΠΑΑΑ!

Με την 12η αγωνιστική που εκκρεμούσε ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος του πρωταθλήματος Κ17 της ΕΣΠΑΑΑ. Παναθηναϊκός, ΑΕΚ, Νέοι Βύρωνος και Πανερυθραϊκός είναι οι τέσσερις ομάδες που θα διεκδικήσουν τον τίτλο του πρωταθλητή στο Final 4.

Ο Παναθηναϊκός διατηρήθηκε στην κορυφή και πήρε ακόμα ένα τρίποντο φτάνοντας στους 33 βαθμούς αφού επικράτησε του Παναθηναϊκού 2 με 3-1. Έτσι, με 11 νίκες και μόλις μία ήττα ολοκλήρωσε θετικά το πρώτο κομμάτι του πρωταθλήματος και στοχεύει πλέον στο Final 4 εκεί που θα συναντήσει τον Πανερυθραϊκό.

Η ΑΕΚ πρόσθεσε ακόμα τρεις βαθμούς μετά τη νίκη άνευ αγώνα κόντρα στη Σχολή Μωραΐτη. Επίσης με 11 νίκες και μια ήττα αλλά με 32 βαθμούς η ΑΕΚ βρέθηκε στη δεύτερη θέση και θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τους Νέους Βύρωνος.

Οι Νέοι Βύρωνος εκμεταλλεύτηκαν το ρεπό του Πανερυθραϊκού και επικρατώντας του Φοίβου Μελισσίων με 3-0 πέρασαν στην τρίτη θέση. Με καλή εμφάνιση και θετικό αποτέλεσμα οι Νέοι Βύρωνος μπαίνουν με υποσχέσεις στο Final 4.

Στην πέμπτη θέση έμεινε το Κολλέγιο Αθηνών που ωστόσο έκλεισε την πορεία του με νίκη επί του Μαρκόπουλου με 3-1. Οι γηπεδούχοι έδειξαν διάθεση κόντρα σε ένα μαχητικό Μαρκόπουλο και στο τέλος κατάφεραν να χαμογελάσουν ακόμα και αν δεν πήραν την πρόκριση για το Final 4.

Παιχνίδι των πέντε σετ έγινε ανάμεσα σε Κηφισιά και Παλλήνη με την Παλλήνη να παίρνει τη νίκη. Το 2-0 υπέρ της Κηφισιάς μετατράπηκε σε 2-3 μετά από αντεπίθεση διαρκείας και αυτό χάρισε δύο ακόμα βαθμούς στη συγκομιδή.

Νίκη εκτός έδρας και για την Αθηνά Μαγκουφάνας επί του ΕΑΟ Σπάτων. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τη σεζόν με μια άκρως θετική εμφάνιση και συνολικά με 10 βαθμούς.