Post Top Ad

2023-01-17

Νίκη της αγωνιστικής για το Φοίβο Μελισσίων, στη LIFE Β' Εθνική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ!

Μετά την διεξαγωγή του Final 4 του Κυπέλλου οι ομάδες επέστρεψαν στην αγωνιστική δράση του πρωταθλήματος. Στην κορυφή δεν άλλαξε κάτι στην 13η αγωνιστική ενώ ο Φοίβος Μελισσίων ήταν η ομάδα που χαμογέλασε στο ντέρμπι με την Αθηνά Μαγκουφάνας.

Η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης, λίγα 24ωρα μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου, εμφανίστηκε με την ίδια διάθεση και την ίδια συνέπεια και στο πρωτάθλημα. Κόντρα στη Νίκη Αμαρουσίου πέτυχε μία ακόμα νίκη, την 13η σε ισάριθμα παιχνίδια, και με το 3-0 έφτασε στους 39 βαθμούς παραμένοντας στην κορυφή.

Το ντέρμπι της αγωνιστικής ωστόσο ήταν αυτό ανάμεσα σε Φοίβο Μελισσίων και Αθηνά Μαγκουφάνας, δηλαδή τη δεύτερη και την τρίτη ομάδα της βαθμολογίας. Τα δύο πρώτα σετ μοιράστηκαν στις δύο ομάδες αλλά η συνέχεια ανήκε στις γηπεδούχες. Ο Στέλιος Ατσιδαύτης είδε την ομάδα του να γίνεται πιο αποτελεσματική και να περιορίζει τα λάθη και αυτό οδήγησε στο τελικό 3-1, μια νίκη που μεγαλώνει στους 8 βαθμούς τη διαφορά των δύο ομάδων.

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα οι Νέοι Βύρωνος πήραν τη νίκη με 3-0 κόντρα στη Γκράβα. Οι γηπεδούχες ήταν απόλυτα συνεπείς και καλά διαβασμένες κόντρα στη Γκράβα κάτι που οδήγησε σε μια νίκη με καθαρό, αυτό που ήταν δηλαδή το ζητούμενο για την ομάδα του Μάριου Παπαδούρη που παραμένει σε τροχιά τετράδας.

Από κοντά παραμένει και ο Απόλλων Αγίου Δημητρίου. Με καθαρό σκορ 3-0 αλλά κυρίως με πολύ καλή αγωνιστική εικόνα ο Απόλλων Αγίου Δημητρίου έκαμψε την αντίσταση της Νέας Μάκρης. Οι φιλοξενούμενες ήταν μαχητικές στο πρώτο σετ αλλά αυτό δεν είχε συνέχεια με αποτέλεσμα τα επόμενα δύο σετ να κριθούν με μεγάλη διαφορά.

Πολύτιμη νίκη για τον Παπάγου στην έδρα του ΠΑΚ Χαλανδρίου με 0-3. Η ομάδα του Παπάγου έδειξε το καλό της πρόσωπο και κέρδισε ένα παιχνίδι που προσέφερε τρεις σημαντικούς πόντους στο κυνήγι της τετράδας.

Τέλος, οι Ίωνες επικράτησαν της Ένωσης Βύρωνα με 3-0 και έφτασαν τους 18 βαθμούς. Η ομάδα από το Βύρωνα πάλεψε μέχρι το τέλος στο τρίτο σετ αλλά εν τέλει δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι καθώς οι Ίωνες είχαν τις «απαντήσεις» και ολοκλήρωσαν με επιτυχία αυτό που έχτισαν στα δύο προηγούμενα σετ.

Η ομάδα 'ΠΑΚ Χαλανδρίου' έχει -5 βαθμούς

Στην ομάδα του ΠΑΚ Χαλανδρίου έχει επιβληθεί από το ΜΔΟ/ΕΟΠΕ ποινή αφαίρεσης (-5) βαθμών λόγω μη δήλωσης συμμετοχής στην Α2 Εθνική κατηγορία Γυναικών την αγωνιστική περίοδο 2021-22.