Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α: Ξεκαθάρισε η οκτάδα του Κυπέλλου Γυναικών!

Ολοκληρώθηκε  το Σαββατοκύριακο η Β’ φάση του Κυπέλλου Γυναικών όπου ξεκαθάρισαν οι ομάδες, οι οποίες πήραν  το εισιτήριο για την οκτάδα. Αυτές είναι:‘Ιριδα, Αίολος Ταύρος,  Εθνικός Πειραιώς, Άλιμος,  Ιωνικός  Νίκαιας, Δραπετσώνα, Κελεός  και Μοσχάτο

Στον αγωνιστικό τομέα το δυνατό και προετοιμασμένο Μοσχάτο, κατάφερε να «φρενάρει»  τον ενθουσιασμό του Μ.Ε.Λ.Α.Σ  Α γ. Ελευθέριος , και με 1-3 στο κλειστό του Αιγάλεω πήρε τη νίκη πρόκριση.

«Κλειδί» του αγώνα το τρίτο σετ όπου πήραν οι φιλοξενούμενες μετά από μάχη με 23-25, και τους έδωσε το προβάδισμα με 1-2 σετ,  ενώ από την άλλη οι  γηπεδούχες κατέρρευσαν και έχασαν  εύκολα το τέταρτο με 4-25!

Σκληρή μονομαχία είχαμε στη Νίκαια όπου ο δυνατός Ιωνικός λύγισε την ανταγωνιστική Γλυφάδα με 3-1, σε ένα ματς που θύμισε σπουδαίο ντέρμπι  πρωταθλήματος.

Σημαντικό «διπλό» πρόκρισης  για τον νεοφώτιστό στην Β’ Εθνική και περυσινό φιναλίστ του κυπέλλου,  Κελεό Ελευσίνας, ο οποίος πέρασε σχετικά άνετα από την Καλλιθέα κόντρα στον Έσπερο. Οι γηπεδούχες αντιστάθηκαν μόνο στο τρίτο σετ.

Θρίλερ πέντε σετ είχαμε στον Πειραιά, όπου η Δραπετσώνα δυσκολεύτηκε αρκετά από την παθιασμένη Αφροδίτη.  Μάλιστα οι φιλοξενούμενες χρειάστηκε να φτάσουν στο τάι μπρέικ, ώστε να λυγίσουν τις γηπεδούχες  με 2-3,οι οποίες βρίσκονται δύο κατηγορίες παρακάτω.

Με νέο περίπατο συνέχισε την πορεία του στη διοργάνωση ο περυσινός κυπελλούχος Εθνικός, ο οποίος ξεπέρασε εύκολα με 3-0 το εμπόδιο της Ένωσης Ιλίου.

Γερή κόντρα είχαμε στον Άλιμο με τις γηπεδούχες να αξιοποιούν τη δυνατή έδρα τους, και να επικρατούν 3-1 του παθιασμένου Κρόνου Αγ. Αναργύρων. Ένα ζευγάρι που αναμένεται να προσφέρει συγκινήσεις και στο πρωτάθλημα της Β’ εθνικής.

Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση είχαμε στο Σαλπέας και με τον Πειραϊκό, ο οποίος αρχικά πήρε το πρώτο σετ αλλα στη συνέχεια ο Αίολος Ταύρου που παίζει μια κατηγορία παραπάνω στην Τοπική, με αντεπίθεση διαρκείας πήρε το ματς και την πρόκριση με 1-3.

Εύκολη πρόκριση στην οκτάδα για την πολύ ανώτερη Ίριδα Ν.Σμύρνης με 0-3, απέναντι στον Ιπποκράτη Χαϊδαρίου που αγωνίζεται στην Τοπική 2 και δεν μπόρεσε να αντισταθεί.

Τα αποτελέσματα του διημέρου:

Σάββατο 5/10

2Ο κλειστό Χαϊδαρίου  ΑΣ Ο Ιπποκράτης-ΓΑΝΣ Ιρις  0-3 (14 - 25 (1), 13 - 25 (2), 10 - 25 (3)

Ιλίου-Κακούρης :ΑΟ Ένωση Ιλίου-Εθνικός ΟΦΠΦ 0-3 (9 - 25 (1), 11 - 25 (2), 13 - 25 (3)

Σαλπέα: ΑΣ Αφροδίτη-ΔΑΣ Δραπετσώνα 2-3 (11 - 25 (1), 25 - 23 (2), 13 - 25 (3), 25 - 21 (4), 8 - 15 (5)

Εθνικής Αντιστάσεως : ΠΟΚ Εσπερος-ΑΟ Κελεός  0-3 (19 - 25 (1), 18 - 25 (2), 23 - 25 (3)

Κυριακή 6/10

Σαλπέας: Πειραϊκός Σύνδεσμος-ΑΕ Αίολος Ταύρος  1-3 (25 - 23 (1), 15 - 25 (2), 19 - 25 (3), 15 - 25 (4)

Αλίμου: ΑΠΣ Αλιμος-ΑΣΦΠ Κρόνος Αγ.Αναργύρων 3-1 (25 - 18 (1), 30 - 28 (2), 20 - 25 (3), 25 - 18 (4)

Σελεπίτσαρι: ΑΟ Ιωνικός-ΑΣΠ Γλυφάδα 3-1(25 - 19 (1), 25 - 18 (2), 22 - 25 (3), 25 - 21 (4)

6Ο Ενιαίο Λύκειο Αιγάλεω  Μ.Ε.Λ.Α.Σ Αγ.Ελευθέριος – ΑΟΠ Μοσχάτου  1-3 (17 - 25 (1), 25 - 15 (2), 23 - 25 (3), 4 - 25 (4)