Post Top Ad

2024-06-24

Πρωταθλητής στα κορίτσια Κ16 της ΕΣΠΑΑΑ, ο Φοίβος Μελισσίων! (φώτο)

Ο Φοίβος Μελισσίων είναι η πρωταθλήτρια ομάδα στην κατηγορία κοριτσιών Κ16 της ΕΣΠΑΑΑ μετά από ένα όμορφο Final 4 που διεξήχθη στο Κλειστό Παύλος Γιαννακόπουλος.
Μαρκόπουλο και Φοίβος Μελισσίων κοντραρίστηκαν σε μια ζεστή ατμόσφαιρα καθώς αρκετοί φίλοι και συγγενείς των αθλητριών γέμισαν το Κλειστό Παύλος Γιαννακόπουλος. Η ομάδα της Μαρίας Μπακρατσά μπήκε πιο δυναμικά στον τελικό. Ο Φοίβος Μελισσίων άνοιξε από νωρίς τη διαφορά στο πρώτο σετ και έβαλε πίεση στην πλευρά του Μαρκόπουλου. Με 25-9 η ομάδα από τα Μελίσσια πήρε το προβάδισμα στα σετ.
Στο δεύτερο σετ το Μαρκόπουλο είχε καλύτερο ξεκίνημα και δεν άφησε το Φοίβο να ξεφύγει στο σκορ. Η Έλενα Κανελλοπούλου είδε τις αθλήτριές της να αποδίδουν καλύτερα και να πιέζουν αρκετά από το σερβίς και την επίθεσή τους. Παρόλα αυτά μετά τα μισά του σετ ο Φοίβος ανέκαμψε και πήρε προβάδισμα κάτι που οδήγησε στο 25-18 και μαζί στο 2-0.
Στο τρίτο σετ η εικόνα ήταν παρόμοια. Το Μαρκόπουλο ήταν μαχητικό και έμεινε κοντά στο σκορ κάτι που όμως δεν ήταν αρκετό. Ο Φοίβος Μελισσίων είχε τις λύσεις την κατάλληλη στιγμή και αυτό έδωσε στις πράσινες το προβάδισμα που εν τέλει οδήγησε στο 25-21. Με σκορ 3-0 ο Φοίβος Μελισσίων πήρε τη νίκη και μαζί το χρυσό μετάλλιο.
Πολυτιμότερη παίκτρια του τελικού αναδείχθηκε η Ειρήνη Καντιάνη, ακραία του Φοίβου Μελισσίων.

Στον αγώνα για την τρίτη θέση ο Παναθηναϊκός επικράτησε των Νέων Βύρωνος με 3-1. Έτσι, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με τους Νέους Βύρωνος να τερματίζουν στην τέταρτη θέση του πρωταθλήματος.

Τις απονομές στις ομάδες, την πολυτιμότερη παίκτρια και τη νικήτρια ομάδα πραγματοποίησε ο πρόεδρος της ΕΣΠΑΑΑ Κωνσταντίνος Αλλαγιάννης.