Post Top Ad

2024-04-27

Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα: Ήττα (1-2 από την Τουρκία) για τα κορίτσια της Σχολής Μωραΐτη και θα αγωνιστεί αύριο για τις θεσεις 7-8!

Δεν τα κατάφερε στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5 έως 8 η ελληνική ομάδα κοριτσιών Λυκείου του Μωραΐτη που συμμετέχει στο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Βόλλεϋ στη Σερβία. Ηττήθηκε με 1-2 (25-23, 9-25, 8-15) από την ομάδα της Τουρκίας μετά από έναν αγώνα που είχε δύο εντελώς διαφορετικά πρόσωπα. Ο αγώνας διεξήχθη στο Vizura Sport Center του Βελιγραδίου.
Στο πρώτο σετ η ελληνική ομάδα εμφανίσθηκε συγκεντρωμένη και έδειχνε αποφασισμένη να διεκδικήσει τη νίκη απέναντι στην πανίσχυρη ομάδα της Τουρκίας. Έτσι, παρ’ όλα τα δέκα (!!!) λάθη της στην αρχή του σετ, κατάφερε να κρατηθεί κοντά στο σκορ (4-5, 9-10, 13-15)19-20) έκανε ένα σερί πέντε-μηδέν πόντων και αφού πρώτα ισοφάρισε στο 22-22, πέρασε μπροστά με 24-22 και τελικά κέρδισε το σετ με 25-23.
Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα στο δεύτερο σετ. Η ελληνική ομάδα παρουσιάσθηκε αποπροσανατολισμένη, με πολλά λάθη σε υποδοχή και άμυνα, ακίνδυνη στην επίθεση (είχε μόλις 3 πόντους από επίθεση σε 33 (!!!) προσπάθειες) και έτσι πολύ φυσιολογικά είδε τις παθιασμένες τουρκάλες να αυξάνουν συνεχώς τη διαφορά (3-5, 4-10, 5-15, 5-20) για να ολοκληρωθεί το σετ με 9-25.
Στο ταϊ μπρέικ η ελληνική ομάδα φάνηκε να είναι αποφασισμένη για κάτι καλύτερο. Διατηρήθηκε κοντά στο σκορ μέχρι το 6-7 όπου οι αντίπαλές της ανέβασαν ταχύτητα και με το μπλοκ τους να λειτουργεί άψογα, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης ολοκληρώνοντας το σετ με 8-15.
Αύριο η ελληνική ομάδα θα παίξει με τον ηττημένο του αγώνα Νορβηγία-Κίνα για τις θέσεις 7-8, ενώ η Τουρκία με τον νικητή του ίδιου αγώνα για τις θέσεις 5-6.