Post Top Ad

2024-02-29

Τοπική Κατηγορία Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση ο Απόλλων!

Ο Πανελλήνιος ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της 18ης αγωνιστικής στην Τοπική Κατηγορία Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ καθώς όχι μόνο συνέχισε τις νίκες αλλά είδε και τη διαφορά να αυξάνεται από τη δεύτερη θέση.
Το απόλυτο νικών διατηρεί ο Πανελλήνιος καθώς με 3-0 κέρδισε και το Κολλέγιο Ντερή προσθέτοντας ακόμα τρεις βαθμούς στη συγκομιδή του. Το Ντερή έβαλε δύσκολα στις γηπεδούχες στο πρώτο και το τρίτο σετ χωρίς αυτό να είναι αρκετό, όμως, για να βάλουν φρένο στην εξαιρετική πορεία του Πανελληνίου που πλέον έφτασε τους 51 βαθμούς.

Το ντέρμπι της αγωνιστικής ήταν αυτό ανάμεσα στη δεύτερη Ένωση Βύρωνος και τον τρίτο Απόλλωνα. Ο Απόλλωνας πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και έφτασε στη νίκη με 1-3. Οι γηπεδούχες δεν βρήκαν ρυθμό μετά το τρίτο σετ το οποίο κατέκτησαν ενώ αντίθετα ο Απόλλωνας παρέμεινε σε υψηλό τέμπο. Το τρίποντο που κατέκτησαν οι φιλοξενούμενες μείωσε τη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στον έναν βαθμό ενώ παράλληλα η διαφορά της Ένωσης Βύρωνα από την κορυφή μεγάλωσε.

Πολύτιμη νίκη πέτυχαν και τα Γλυκά Νερά καθώς με το 1-3 επί του Καρέα αξιοποίησαν την ήττα του Ντερή. Ο Καρέα ξεκίνησε δυναμικά και πήρε το πρώτο σετ με άνεση. Η συνέχεια ανήκε στις φιλοξενούμενες, όμως, που παρά την καλή εικόνα του Καρέα κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να φτάσουν στη νίκη με καθαρό σκορ.

Την απόσταση των τεσσάρων βαθμών από την πεντάδα συντήρησε η ΑΣ Σπάτων "Γαία" μετά το 3-0 επί του Τυφώνα. Η Γαία δεν απειλήθηκε στα κομβικά σημεία του παιχνιδιού και αυτή την οδήγησε σε μια σημαντική νίκη που τη διατηρεί ζωντανή στο κυνήγι των πλέι οφ.

Νίκη στο τάι μπρέικ πέτυχε ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου κόντρα στην ΟΠΕ Χαλκίδας. Ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου είδε την αντίπαλη ομάδα να ισοφαρίζει ξανά και ξανά στα σετ αλλά το καθοριστικό πέμπτο κατέληξε στις γηπεδούχες που με 3-2 πήραν εκ νέου το προβάδισμα, οριστικά αυτή τη φορά.

Με νίκη εκτός έδρας συνέχισε ο ΠΑΚ Χαλανδρίου που με 3-0 επικράτησε τον ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς". Όλα τα σετ κρίθηκαν με διψήφια διαφορά επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητα των φιλοξενούμενων.