2023-10-27

Αποτελέσματα - βαθμολογία Τοπικής Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ!

«Αφεντικό» στην κορυφή ο Άλιμος, 3/3 τάι μπρέικ o απίθανος Μ.Ε.Λ.Α.Σ, νίκες για Αμφιάλη, Δραπετσώνα, Περιστέρι, Άμιλλα

Μόνος πρώτος στην κορυφή με 8 βαθμούς έμεινε ο ΑΠΣ Άλιμος μετά την ολοκλήρωση της 3ης αγωνιστικής της Τοπικής γυναικών ΕΣΠΕΔΑ..

Η ομάδα του Κώστα Μπαλαδήμα επικράτησε στο θεωρητικά ντέρμπι της αγωνιστικής του Κελεού με 3-0, έκανε το 3/3 και πήρε ψυχολογικό και αγωνιστικό προβάδισμα.

Από την άλλη ο φιλόδοξος σύλλογος της Ελευσίνας ηττήθηκε εύκολα στα δύο πρώτα σετ, ενώ πάλεψε στο τρίτο το οποίο έχασε στις λεπτομέρειες με 25-23.

Επιστροφή στις νίκες για τον ‘Αρη Αμφιάλης, οποίος μετά την εντός έδρας ήττα από τον Ιπποκράτη, πέρασε νικηφόρα με 1-3 από τον Ταύρο, και πλασαρίστηκε στην δεύτερη θέση. Ο Αίολος πάλεψε φιλότιμα στα τρία από τα τέσσερα σετ του αγώνα αλλα δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από τις πιο αποφασιστικές φιλοξενούμενες.

Απίθανη πορεία για τον τέταρτο ΜΕΛΑΣ Αγ. Ελευθέριος, ο οποίος ξεκίνησε το πρωτάθλημα με τρία σερί διπλά, τα οποία μάλιστα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ! Η ομάδα του Αιγάλεω που έχει στον πάγκο της έναν από τους πιο έμπειρους και επιτυχημένους προπονητές του γυναικείου βόλεϊ, τον Σπύρο Νικολάκη, έκλεψε για άλλη μια φορά την παράσταση με την χθεσινή εκτός έδρας νίκη θρίλερ κόντρα στον Φοίνικα με 2-3. Αρχικά οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με 0-2 (16-25, 20-25), η Πειραϊκή ομάδα απάντησε με 2-2 (25-10, 25-15) και όλα κρίθηκαν στο πέμπτο σετ, όπου ο ΜΕΛΑΣ απέδρασε με 9-15.

Βαθιά ανάσα για την Δραπετσώνα, καθώς μετά το απογοητευτικό ξεκίνημα με δύο εντός έδρας σερί ήττες , κατάφερε να επικρατήσει με 0-3 του Οδυσσέα στην Αγ. Βαρβάρα και με αυτό το πρώτο τρίποντο ανέβηκε βαθμολογικά, στους 4 πόντους.

Σπουδαίο εκτός έδρας τρίποντο για τη νεοφώτιστη Άμιλλα , η οποία μετά από μεγάλη μάχη απέδρασε με 0-3 από το Χαϊδάρι, κόντρα στον δυνατό Ιπποκράτη και εκτοξεύτηκε στην δεύτερη θέση με 7 βαθμούς παρέα με την Αμφιάλη.

«Φτερούγισμα» νίκης για το Περιστέρι. Μετά το άσχημο ξεκίνημα στην κατηγορία με δύο ήττες, η ομάδα των δυτικών προαστίων αντέδρασε και έφυγε με πολύτιμο δίποντο από το Ρέντη. Οι φιλοξενούμενες αν και βρέθηκαν πίσω με 1-0 και 25-22, έκαναν την ανατροπή και πέρασαν μπροστά με 1-2 (20-25, 22-25), η ομάδα του Ρέντη ισοφάρισε προσωρινά σε 2-2 (25-13), αλλά οι φιλοξενούμενες ήταν αυτές που γέλασαν τελευταίες με 10-15 και 2-3.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

ΑΣ Οδυσσέας Αγ. Βαρβάρας- Δραπετσώνα 0-3 (19 - 25 (1), 24 - 26 (2), 22 - 25 (3)

AΠΣ Αλίμου- ΑΟ Κελεός 3-0 (25 - 14 (1), 25 - 14 (2), 25 - 23 (3)

ΑΣΟ Ιπποκράτης-Άμιλλα 0-3 (19 - 25 (1), 24 - 26 (2), 22 - 25 (3),

Αίολος Ταύρος-ΑΠΣ Άρης Αμφιάλης 1-3 (22 - 25 (1), 21 - 25 (2), 25 - 17 (3), 20 - 20 (4)

ΑΕ Ρέντη- ΑΣ Περιστέρι 2-3 (25 - 22 (1), 20 - 25 (2), 22 - 25 (3), 25 - 13 (4), 10 - 15 (5)

Φοίνικας- ΜΕΛΑΣ Αγ. Ελευθέριος 2-3 (16 - 25 (1), 20 - 25 (2), 25 - 10 (3), 25 - 15 (4), 9 - 15 (5)