Post Top Ad

2022-12-14

Αποτελέσματα - βαθμολογία, Β΄ Εθνικής Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ.

Δεν έφερε αλλαγές στις πρώτες θέσεις η 10η αγωνιστική της LIFE Β’ Εθνικής Γυναικών. Η νίκη των Νέων Βύρωνος ήταν αυτή που τράβηξε τα βλέμματα αφού όχι μόνο διατηρήθηκε στην τετράδα αλλά κράτησε τον ΑΣ Παπάγου σε απόσταση ασφαλείας.

Πρώτη και αήττητη παραμένει η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης. Η Ένωση Βύρωνα δεν είχε λύσεις κόντρα σε μια ομάδα με καλό σερβίς και καλή επιθετική λειτουργία και το τελικό 3-0 ήρθε χωρίς έκπληξη.

Σε απόσταση πέντε βαθμών παρέμεινε ο Φοίβος Μελισσίων μετά τη νίκη επί του Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου. Η ομάδα του Απόλλωνα ήταν καλή στο πρώτο σετ αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό αφού οι φιλοξενούμενες όχι μόνο πήραν το πρώτο σετ αλλά με καλύτερη εικόνα έφτασαν στο 0-3.

Άνετη επικράτηση και για την Αθηνά Μαγκουφάνας επί της Νίκης Αμαρουσίου. Οι γηπεδούχες είχαν την ανωτερότητα και έχτισαν διαφορά ασφαλείας από νωρίς και στα τρία σετ. Αυτό το αξιοποίησαν, δεν έκαναν εύκολα λάθη και τελικά επικράτησαν με 3-0.

Το παιχνίδι με το μεγαλύτερο ενδιαφέρον ήταν αυτό ανάμεσα σε Νέους Βύρωνος και Παπάγου με φόντο την τέταρτη θέση. Οι γηπεδούχες από το Βύρωνα προηγήθηκαν με 2-0 σετ και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη. Ωστόσο ο ΑΣ Παπάγου ανέκαμψε, έδειξε πολύ βελτιωμένη εικόνα και ξαναμπήκε στη διεκδίκηση του παιχνιδιού ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ. Στο τάι μπρέικ δεν ολοκληρώθηκε η ανατροπή και οι Νέοι Βύρωνος με 15-8 πήραν το καθοριστικό πέμπτο σετ και μαζί τη νίκη που τους διατήρησε στο +3 από τον ΑΣ Παπάγου.

Νίκη και τρίποντο για τους Ίωνες κόντρα στον ΠΑΚ Χαλανδρίου με 0-3. Οι φιλοξενούμενες δεν συνάντησαν μεγάλη αντίσταση και πήραν τρεις πολύτιμους βαθμούς που κρατάνε ζωντανές τις ελπίδες για την τετράδα.

Δύσκολη επικράτηση και για την ΑΕ Γκράβας κόντρα στη Νέα Μάκρη. Σε ένα παιχνίδι με πέντε σετ οι γηπεδούχες είδαν το προβάδισμά τους να εξαφανίζεται όταν το 2-0 μετατράπηκε σε 2-2. Το τάι μπρέικ, όμως, η Γκράβα έδειξε να συνέρχεται και με 15-8 έσωσε την παρτίδα κατακτώντας τη νίκη αφήνοντας έναν κερδισμένο βαθμό για τη Νέα Μάκρη.

Η ομάδα 'ΠΑΚ Χαλανδρίου' έχει -5 βαθμούς

Στην ομάδα του ΠΑΚ Χαλανδρίου έχει επιβληθεί από το ΜΔΟ/ΕΟΠΕ ποινή αφαίρεσης (-5) βαθμών λόγω μη δήλωσης συμμετοχής στην Α2 Εθνική κατηγορία Γυναικών την αγωνιστική περίοδο 2021-22.