Post Top Ad

2024-03-28

Για έκτη συνεχόμενη χρονιά η Σχολή Μωραϊτη κατέκτησε την 1η θέση στο Πανελλήνιο Σχολικό Κοριτσιών.

Μετά από έναν αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όσων είχαν την τύχη να παρευρεθούν στο κλειστό Γυμναστήριο της Πάφου αλλά και όσων παρακολούθησαν την αναμετάδοση του αγώνα μέσω live-streaming η ομάδα κοριτσιών της Σχολής Μωραΐτη επικράτησε με 3-1 της αντίστοιχης του Ελληνικού Κολλεγίου και κατέκτησε τον τίτλο στο σχολικό Πρωτάθλημα πετοσφαίρισης κοριτσιών που διεξήχθη με επιτυχία στην Κύπρο.

Στο πρώτο σετ η ομάδα του Μωραΐτη, αν και δεν πήρε βοήθειες από βασικές αθλήτριες, βρήκε λύσεις και μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα πήρε μία μικρή διαφορά για να φθάσει στο 16-11 και αργότερα στο 19-16. Το κολλέγιο ροκάνισε τη διαφορά (19-18) για να ισοφαρίσει και να προσπεράσει με 19-22. Εκεί η ομάδα του Μωραΐτη αντέδρασε  και είχαμε συνεχόμενες ισοπαλίες από το 22-22 έως το 26-26, ακυρώνοντας διαδοχικά set-points του κολλεγίου, αλλά το κολλέγιο με επίθεση της Νταφοπούλου και άουτ κόντρα επίθεση του Μωραΐτη πήρε το πρώτο σετ, με τις αθλήτριες από τη Θεσσαλονίκη και τον προπονητή τους να πανηγυρίζουν έξαλα αυτήν την επιτυχία.

Και στο δεύτερο σετ είχαν παρόμοιο ξεκίνημα. Μετά το 4-4 το κολλέγιο πήρε ένα μικρό προβάδισμα (4-6) αλλά ο Μωραΐτης επέστρεψε και, αφού πρώτα ισοφάρισε σε 6-6, αύξησε σιγά-σιγά τη διαφορά, φθάνοντας την στο 15-10, παρά το time-out που πήρε νωρίς-νωρίς ο προπονητής του κολλεγίου. Το παιχνίδι κύλησε έτσι μέχρι το 17-13 όπου οι θεσσαλονικείς, βγάζοντας μία αντίδραση, έφθασαν στην ισοφάριση (17-17) για να προσπεράσει μάλιστα με 17-18 και στη συνέχεια με 18-19. Μετά από το προσωρινό 20-20, ο Μωραΐτης πάτησε ξανά το γκάζι για να πάρει το σετ 25-23 με επίθεση-φωτιά της Κορρέ και να ισοφαρίζει τα σετ σε 1-1.

Στο τρίτο σετ τα πράγματα άλλαξαν. Μετά από το 2-3 που γρήγορα έγινε 5-3, ο προπονητής του κολλεγίου πήρε time-out. Προσωρινά το κολλέγιο μείωσε και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 8-8, στη συνέχεια όμως έβλεπε τον Μωραΐτη να αυξάνει διαρκώς τη διαφορά, αρχικά σε 15-10 και κατόπιν σε 20-14, για να ολοκληρώσει το σετ με 25-16 με φοβερή επίθεση από τη θέση 3 της Τσαγκοπούλου, σερβίς χαμένο του κολλεγίου και νέα, επίσης αποτελεσματική επίθεση της Τσαγκοπούλου.

Στο τέταρτο σετ ο Μωραΐτης, έχοντας ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του, έδειξε ότι δεν είναι διατεθειμένος να δεχθεί οποιαδήποτε αμφισβήτηση. Η Γρυλλάκη “καθάριζε” όλες τις φάσεις στην πίσω ζώνη, Κορρέ και Τικμανίδου έδειξαν ποιες είναι και τι μπορούν να κάνουν, η Τσαγκοπούλου είχε πάρει πλέον μπροστά, η Δρέμπελα μοίραζε με μαεστρία το παιχνίδι, το κέντρο με Λουκά και Γράβαρη έκανε πάρτυ και έτσι, πολύ απλά το σετ έφθασε στο 10-5 (άσσος της Κορρέ), στο 15-10 (λάθος στο φιλέ της Νταφοπούλου, στο 20-14 (και πάλι με την Κορρέ), για να ολοκληρωθεί με τον καλύτερο τρόπο με 25-17, με την …πεμπτουσία του βόλλεϋ, με block της Γράβαρη σε πρώτο χρόνο του κέντρου του κολλεγίου. Ε, λογικό επόμενο όταν συμπράττουν Αμαζόνες και Ηρακλειδείς…

Έτσι, για έκτη (6) συνεχόμενη χρονιά (ανελλιπώς από το σχολικό έτος 2017-2018 μέχρι σήμερα, με εξαίρεση τις χρονιές 2019-2020 και 2020-2021 που δεν διεξήχθη σχολικό πρωτάθλημα) και 7η συνολικά (είχε προηγηθεί ο τίτλος της χρονιάς 2008-2009), η ομάδα του Μωραϊτη κατέκτησε την 1η θέση στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Βόλλεϋ.