Post Top Ad

2024-02-18

Volley League Γυναικών (18η αγωνιστική): Ο.Φ.Α. Απολλώνιος - Α.Ο. Λαμίας 2013 1-3

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Λαμία που πήρε το τρίποντο στο Κερατσίνι και άφησε στην τελευταία θέση τον Απολλώνιο.

Αυτή ήταν η 6η συνεχόμενη ήττα για τον Απολλώνιο που αγνοεί τη νίκη από τις 6 Ιανουαρίου (3-2 το Μαρκόπουλο).

Η Λαμία στο πρώτο σετ προηγήθηκε με μεγάλες διαφορές (5-9, 10-15, 14-20) με τον Απολλώνιο να μετατρέπει το 17-23 σε 23-24, αλλά η Τουμάς τελείωσε το σετ.

Στο β' η Λάβδα ξεκίνησε βασική και με τα δικά της σερβίς το σκορ από 0-1 έγινε 8-1 με τον Απολλώνιο να ισοφαρίζει σε 1-1.

Κάτι ανάλογο συνέβη στο γ' σετ με τη Φλιάκου να διαμορφώνει το 1-5 με δύο άσσους και την Λαμία να κυριαρχεί (7-14, 12-20), αλλά τον Απολλώνιο να μειώνει σε 19-23, ωστόσο δύο επιθέσεις των Πέγισιτς, Κίλιτς τελείωσαν το σετ.

Ο Απολλώνιος έπαιζε πλέον με την πλάτη στον τοίχο, αλλά κατάφερε να ξεφύγει με 10-6, όμως τα λάθη στην επίθεση επέτρεψαν στη Λαμία να γυρίσει στο ματς (14-12) και στο 19-19 οι φιλοξενούμενες με επιμέρους σκορ 1-6 έφτασαν στο 22-25 και στη νίκη με 1-3.