Post Top Ad

2024-02-20

Β’ Εθνική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Καλπάζει αήττητος ο Φοίβος Μελισσίων !

Αγωνιστική με δυνατά παιχνίδια και ανατροπές ήταν η 17η για τη Β’ Εθνική Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ με τον Φοίβο Μελισσίων να διατηρείται στην κορυφή.
Για ακόμα μία αγωνιστική ο Φοίβος Μελισσίων αγνοεί την ήττα καθώς επικράτησε με 3-0 του Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου. Παρά το άνετο 25-13 του πρώτου σετ η νίκη για τις γηπεδούχες δεν ήρθε άνετα αφού ο Απόλλωνας ήταν ανταγωνιστικός στο υπόλοιπο του παιχνιδιού. Ωστόσο ο Φοίβος έκανε το 17 στα 17 και με 48 βαθμούς παραμένει πρώτος.

Μεγάλο παιχνίδι με φόντο τη δεύτερη θέση πραγματοποιήθηκε μεταξύ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης και ΑΟ Άνοιξης. Η Δεξαμενή πήρε τη νίκη με 3-0 κάνοντας καλή εμφάνιση και δείχνοντας πολύ καλά στοιχεία στο δεύτερο και το τρίτο σετ. Ο ΑΟ Άνοιξης όχι μόνο έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει στη βαθμολογία αλλά είδε τη Δεξαμενή να παίρνει προβάδισμα τεσσάρων βαθμών πλέον.

Νίκη με απώλεια βαθμού για τον Παπάγου στην έδρα της Νέας Μάκρης σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχες έφτασαν κοντά στην έκπληξη. Η Νέα Μάκρη προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 στα σετ ωστόσο ο Παπάγου είχε υπομονή. Βγάζοντας δείγματα ποιότητας οι φιλοξενούμενες έκαναν την ανατροπή και με 2-3 πήραν τη νίκη που τις διατηρεί στην τέταρτη θέση.

Το χαμένο βαθμό του Παπάγου δεν αξιοποίησαν οι Νέοι Βύρωνος αφού χρειάστηκαν επίσης το τάι μπρέικ για να επικρατήσουν της Αθηνάς Μαγκουφάνας. Οι φιλοξενούμενες βρέθηκαν πίσω με 2-1 αλλά ανέκαμψαν και έφεραν το παιχνίδι σε ισορροπία. Στο πέμπτο και καθοριστικό σετ, όμως, οι Νέοι Βύρωνος είχαν καθαρό μυαλό και έφτασαν στο 15-12 που τους έδωσε τη νίκη με σκορ 3-2 και έτσι παρέμειναν πέντε βαθμούς μακριά από την τετράδα.

Νίκη με ανατροπή για τους Ίωνες κόντρα στη Νίκη Αμαρουσίου με 3-1. Οι φιλοξενούμενες πήραν προβάδισμα μετά από ένα δυνατό πρώτο σετ αλλά οι Ίωνες έβγαλαν αντίδραση. Με 25-20 στα επόμενα τρία σετ έγινε η ανατροπή και πέτυχαν μια νίκη που τις φέρνει στο -5 από τους Νέους Βύρωνος.

Το ίδιο σενάριο συνέβη και στο παιχνίδι των Θρακομακεδόνων κόντρα στη Γκράβα. Παρότι η Γκράβα προηγήθηκε μετά το πρώτο σετ οι Θρακομακεδόνες βελτιώθηκαν και έφτασαν στο νικηφόρο 3-1 ξεφεύγοντας από την επικίνδυνη ζώνη.