Post Top Ad

2024-02-11

Από 1-2 και 18-23 το Μαρκόπουλο "κατάφερε να χάσει" 3-2 μέσα στην ΑΕΚ!

Το παιχνίδι της χρονιάς διεξήχθη στο κλειστό του Ολυμπιακού Χωριού, με την ΑΕΚ να μένει όρθια απέναντι στο Μαρκόπουλο, καθώς χρειάστηκε να ανατρέψει το εις βάρος της 1-2 σετ και 19-23 του τετάρτου σετ για να πάρει το δίποντο στο τάι μπρέικ με 24-22!

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με όμορφες φάσεις και από τις δύο ομάδες, με το Μαρκόπουλο να βρίσκεται πολύ κοντά σε μία σπουδαία νίκη. Η Ένωση έμεινε ζωντανή στο κρίσιμο τέταρτο σετ, ενώ το τάι μπρέικ εξελίχθηκε σε θρίλερ και διήρκησε μισή ώρα για να κριθεί υπέρ των γηπεδούχων μετά από 46 συνολικούς πόντους.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με σταθερή υποδοχή, πίεση στο σερβίς έκανε το 1-0 σετ, όμως τα δύο επόμενα άνηκαν στο Μαρκόπουλο.

Ο ΑΟΜ έκανε και αυτός την δική του ανατροπή στο παιχνίδι, καθώς στο δεύτερο σετ κυνηγούσε στο σκορ μέχρι το 21-17. Με πρωταγωνίστρια την Λέιθαμ στην επίθεση έγινε το 22-21, η Τσίρκοβιτς έκανε λάθος για την ισοφάριση (22-22) και με άσσο η Νικολογιάννη έβαλε μπροστά την ομάδα της (22-23). Η Καλαντάτζε έκανε το 23-23, αλλά δύο επιθέσεις από Λέιθαμ και Ντε Χεσούς έφεραν το 23-25 και την ισοφάριση σε 1-1 σετ.

Το τρίτο σετ άνηκε αποκλειστικά στο Μαρκόπουλο που μετά το 7-7 απέκτησε διαφορά και με μπλοκ της Τοντάι έγινε το 11-16. Η διαφορά παρέμεινε, για να τελειώσει το σετ η Λέιθαμ με 19-25.

Στο τέταρτο σετ το Μαρκόπουλο με την ψυχολογία με το μέρος του έβαλε τις βάσεις για το σπουδαίο τρίποντο, με την Τοντάι να κάνει το 17-22 και η Νικολογιάννη λίγο αργότερα το 18-23. Η Μπλάνκο με μπλοκ μείωσε σε 21-23, αλλά το Μαρκόπουλο είχε δύο ματς μπολ (22-24), τα οποία δεν εκμεταλλεύτηκαν οι Τοντάι και Αλλαγιάννη στις κόντρα επιθέσεις που τους δόθηκαν. Η ΑΕΚ σε εκείνο το σημείο βρήκε την δική της πρωταγωνίστρια στο πρόσωπο της Σολέ που με δύο επιθέσεις έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ (26-24).

Το πέμπτο σετ ήταν το πιο συναρπαστικό όλων, με τις δύο ομάδες να αρνούνται να ηττηθούν. Ο ΑΟΜ είχε 5 ευκαιρίες στο τάι μπρέικ να πάρει το διπλό (15-16, 16-17, 18-19, 19-20, 20-21), αλλά η ΑΕΚ στο 7ο δικό της ματς μπολ (14-12, 14-13, 15-14, 18-17, 22-21, 23-22) πήρε άσσο με τη Σολέ για το τελικό 24-22.

Διαιτητές: Μιχαήλογλου, Προκοπίου, Παρατηρητής: Τσάκωνας, Επόπτες: Σταυράτη, Γεώργας, Γραμματεία: Μπίτσικα.