Ο Άρης Αμφιάλης «έσπασε» το αήττητο του Άλιμου στην Τοπική Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ.

Μεγάλη νίκη με καθαρό τρίποντο πήρε ο Άρης Αμφιάλης, στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής και φινάλε πρώτου γύρου της Τοπικής Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, καθώς νίκησε στην έδρα του τον μέχρι τώρα πρωτοπόρο και αήττητο Άλιμο με 3-1, και έδωσε την ευκαιρία στον Κελεό να τον πιάσει στην κορυφή με 29 πόντους.

Η ομάδα της Αμφιάλης που ήρθε με φόρα μετά το διπλό στη Δραπετσώνα την προηγούμενη αγωνιστική, πήρε το πρώτο σετ 25-17, στο δεύτερο μετά από μεγάλη μάχη επικράτησε  31-29.  Ο Άλιμος μείωσε σε 2-1 με 20-25 και προσπάθησε να ισοφαρίσει στο τέταρτο, το οποίο πήρε στις λεπτομέρειες ο Άρης με 26-24 και με 3-1, νίκησε το ντέρμπι και πλησίασε στο -1την τρίτη θέση, όπου βρίσκεται η Δραπετσώνα.

Στην κορυφή ανέβηκε πλέον και ο φιναλιστ του πρόσφατου κυπέλλου Γυναικών στο Κερατσίνι όπου ηττήθηκε 3-0 από τον Εθνικό Πειραιώς, Κελεός , ο οποίος επικράτησε 1-3 εκτός έδρας της ΑΕ Ρέντη.  Οι παίκτριες του συλλόγου της Ελευσίνας προηγήθηκαν 0-1 με 27-29, η ΑΕ Ρέντη ισοφάρισε σε 1-1 με 24-26 αλλά στη συνέχεια δεν άντεξε και ο Κελεός  με 15-25, 10-25 απέδρασε με 1-3.

Θρίλερ και στο Καματερό όπου η δυνατή Άμιλλα λύγισε τη Δραπετσώνα με 3-2 και ισοβαθμεί με τον Αίολο στην πέμπτη θέση. Οι φιλοξενούμενες αν και προηγήθηκαν 1-2 δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη, καθώς οι γηπεδούχες  με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισαν σε 2-2,  και επικράτησαν εύκολα στο ται μπρέικ με 15-7.  Η Δραπετσώνα που γνώρισε δεύτερη σερί ήττα στο τάι μπρέικ παρέμεινε στην τρίτη θέση.

Μεγάλη ανατροπή στο Αιγάλεω για τον Ιπποκράτη, ο οποίος αν και βρέθηκε  πίσω στο σκορ με 2-0 από τον Μ.Ε.Λ.Α.Σ Αγ. Ελευθέριος, κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι σε 2-3  και να φύγει με ένα εκπληκτικό δίποντο. Για τις γηπεδούχες ήταν το όγδοο συνολικά φετινό τάι μπρέικ σε πρωτάθλημα-κύπελλο.

Επιστροφή στις νίκες  για το Περιστέρι που νίκησε τον ουραγό Ολυσσέα Αγ. Βαρβάρας με 3-0 και βελτίωσε την βαθμολογική του θέση.

Στα πέντε σετ κρίθηκε και η μονομαχία  του Φοίνικα με τον Αίολο που βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με 3-2. Αρχικά οι παίκτριες του Φοίνικα προηγήθηκαν με 1-0 σετ, η ομάδα του Ταύρου πήρε προβάδισμα με 1-2, η ομάδα του Πειραιά ισοφάρισε και πάλι σε 2-2 και πήρε τη νίκη σε δραματικό τάι μπρέικ με 16-14.

Το πρωτάθλημα θα διακοπεί λογω των εορτών και θα ξεκινήσει και πάλι στις 11/1/2024 με την 12η αγωνιστική που είναι πρεμιέρα  του Β’ γύρου.

Αποτελέσματα της 11η αγωνιστικής

Άμιλλα- Δραπετσώνα 3-2 (25 - 19 (1), 21 - 25 (2), 17 - 25 (3), 25 - 18 (4), 15 - 7 (5)

ΑΕ Ρέντη- Κελεός 1-3 (27 - 29 (1), 26 - 24 (2), 15 - 25 (3), 10 - 25 (4)

ΑΠΣ ‘Αρης Αμφιάλης- Άλιμος  3-1 (25 - 17 (1), 31 - 29 (2), 20 - 25 (3), 26 - 24 (4)

ΑΣ Περιστέρι-Οδυσσέας Αγ. Βαρβάρας 3-0 (25 - 17 (1), 25 - 13 (2), 25 - 18 (3)

ΜΕΛΑΣ ΑΓ. Ελευθέριος –Ιπποκράτης 2-3 (25 - 14 (1), 25 - 12 (2), 17 - 25 (3), 23 - 25 (4), 11 - 15 (5)

Φοίνικας- Αίολος Ταύρος 3-2 (26 - 24 (1), 16 - 25 (2), 15 - 25 (3), 25 - 20 (4), 16 - 14 (5)