Post Top Ad

2023-12-05

Νέοι Βύρωνος και Φοίβος Μελισσίων πέτυχαν μεγάλες νίκες στο τάι μπρέικ στη Β’ Εθνική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ!

Με τρία παιχνίδια να κρίνονται σε τάι μπρέικ ολοκληρώθηκε η 8η αγωνιστική της Β’ Εθνικής Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ όπου ο Φοίβος Μελισσίων είναι πλέον μόνος στην πρώτη θέση.

Ένα χαμένο βαθμό άφησε ο Φοίβος Μελισσίων που ωστόσο νίκησε τον ΑΟ Άνοιξης με 2-3. Σε ένα απόλυτα ενδιαφέρον παιχνίδι όπου όλα τα σετ κρίθηκαν με 2 ή 3 πόντους ο Φοίβος Μελισσίων προηγήθηκε με 1-2 αλλά ο ΑΟ Άνοιξης ανέκαμψε και ισοφάρισε. Στο τάι μπρέικ οι φιλοξενούμενες άντεξαν στην πίεση και με 2-3 πήραν την όγδοη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.

Σπουδαία νίκη πέτυχαν οι Νέοι Βύρωνος επί της Δεξαμενής Μεταμόρφωσης ρίχνοντάς την από την κορυφή. Παρότι η Δεξαμενή προηγήθηκε με 0-1 και 1-2 οι Νέοι Βύρωνος άντεξαν στην πίεση και έφτασαν στο νικηφόρο 3-2 κερδίζοντας δύο πολύτιμους βαθμούς. Έτσι, οι Νέοι Βύρωνος παραμένουν σε απόσταση ενός βαθμού από την τετράδα.

Ο ΑΣ Παπάγου, με τη σειρά του, χρειάστηκε επίσης πέντε σετ για να κάμψει την αντίσταση της Νίκης Αμαρουσίου. Σε ένα παιχνίδι με συνεχείς ανατροπές ο Παπάγου πήρε τη νίκη αφήνοντας έναν χαμένο βαθμό αλλά διατηρείται στην τέταρτη θέση.

Νίκη με ανατροπή για την Αθηνά Μαγκουφάνας απέναντι στον ΑΟ Θρακομακεδόνων με 3-1. Οι φιλοξενούμενες έκαναν καλό πρώτο σετ και πήραν προβάδισμα μετά το 26-28 αλλά η συνέχεια ανήκε στην Αθηνά Μαγκουφάνας που με θετική εμφάνιση έφτασε στη νίκη με καθαρό σκορ.

Με 3-1 επίσης επικράτησε η ΑΕ Γκράβας της Νέας Μάκρης. Η Νέα Μάκρη πάλεψε σε όλα τα σετ αλλά κατάφερε να κερδίσει μόνο το τρίτο καθώς η Γκράβα ήταν αποτελεσματική και δεν έκανε λάθη όταν κρίνονταν τα σετ.

Τη δεύτερη φετινή νίκη τους πέτυχαν οι Ίωνες. Με σκορ 1-3 πήραν τη νίκη κόντρα στον Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου που έδειξε θετικά στοιχεία με το δεύτερο κερδισμένο σετ αλλά δεν είχε διάρκεια και δεν κατάφερε να πάρει κάτι περισσότερο.