Post Top Ad

2023-12-23

“Αποχαιρέτησε” με ήττα το 2023 ο Άθλος Ορεστιάδας που “κόλλησε” στο 2-0!

Μια μοναδική ευκαιρία να αποχαιρετήσει το 2023, όχι απλά με νίκη, αλλά με θρίαμβο επί του Α.Ο.Π Κηφισιάς, έχασε στο τελευταίο φετινό ματς της Ορεστιάδας ο Άθλος, ο οποίος αν και προηγήθηκε εύκολα με 2-0 σετ στο ματς της 9ης και τελευταία αγωνιστικής του Α’ γύρου της Volleyleague, στη συνέχεια για πολλοστή φορά έβγαλε στο γήπεδο το “κακό του” πρόσωπο”. Έτσι έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να ξαναμπούν στο ματς και παρά την προσπάθεια κάποιων παικτών να επανακάμψει η ομάδα, υπέστη τελικά την ήττα-ανατροπή με 2-3 (25-17, 25-18, 15-25, 23-25, 13-15) σε ένα δραματικό αγώνα από την Κηφισιά. Τοπ σκόρερ της ομάδας με 23 πόντους ο Ρενάν.

Στο κλειστό “Ν. Σαμαράς” δυστυχώς οι φίλοι της ομάδας μας βρέθηκαν στο “ίδιο έργο θεατές” καθώς για δύο σετ ο Άθλος ήταν κυρίαρχος σε όλους τους τομείς, αλλά στη συνέχεια οι αθλητές του Κριστιάν Τσιτιγκόι, αντί να “καθαρίσουν” το ματς και να κάνουν ευτυχισμένα Χριστούγεννα με την ομάδα να προσεγγίζει στην 4άδα,  “κατέβασαν ταχύτητα” και παραδίδοντας “σεμινάρια ιδανικού αυτόχειρα” έδειξαν να αρκούνται τελικά στον έναν μόλις κερδισμένο βαθμό.

Η Κηφισιά με τον Οκοσάνοβιτς ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα προηγήθηκε 1-4 , αλλά με τους δυο άσους του Κωνσταντινίδη και του Μπουιάτι ο Άθλος «πήρε κεφάλι» με 7-5. Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι μέχρι το 12-12, αλλά με δύο επιθέσεις του Μπέικ και εξαιρετικά μπλοκ από Μπουιάτι, Ράμος και Μπέικ η ομάδα μας ξέφυγε με +5, 17-12.  Κάποια λάθη μας έδωσαν την ευκαιρία στην αθηναϊκή ομάδα να μειώσει τη διαφορά, αλλά μια επίθεση και ένα μπλοκ  άουτ του Ρίστιτς έκανε το 23-17 για τον Άθλο Ορεστιάδας, που με ένα ακόμη «στοπ» του «γίγαντα» Μπουιάτι πήρε εύκολα  το 1ο σετ με 25-17.

Με «ζεστό» από τη γραμμή του σερβίς τον Μπέικ και δύο άσους του Ιρανού ακραίου ο Άθλος προηγήθηκε στο β’ σετ 5-3, ενώ από άουτ επίθεση του Οκοσάνοβιτς έγινε το 9-5. Στο 13-7 ο τεχνικός της Κηφισιάς πέρασε στην πάσα τον νεαρό Χασμπάλα αντι του Στιβαχτή, αλλά με τους αθλητές μας  να έχουν βρει ρυθμό, με καλό σερβίς του Μπέικ και λάθη της Κηφισιάς η διαφορά εκτοξεύτηκε από νωρίς στο +8, 17-9. Μπλοκ των Μπέικ-Ράμος σταμάτησε τον Οκοσάνοβιτς για το 22-15 του Άθλου μας που από διπλή μπαλιά των φιλοξενούμενων ζευγάρωσε με 25-18 μέσα σε πανηγυρισμούς τα κερδισμένα του σετ, 2-0.

“Με την πλάτη στον τοίχο” η Κηφισιά προσπάθησε να αντιδράσει, προηγήθηκε με 2-5 στην αρχή του 3ου σετ. Ακόμη ένας άσος του Μπέικ έφερε το σκρ στα ίσα, 7-7, ενώ στο 7-9 των φιλοξενούμενων ο MVP Βίκος Cola της 7ης αγωνιστικής Π. Μποζίδης πήρε τη θέση του πασαδόρου Σόρρα για τον Άθλο. Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη, από το 11-13  με καλό σερβίς και άσους  από Γκλαντστόουν τζούνιορ και Οκοσάνοβιτς έφεραν τη διαφορά στο +8,1 1-19  δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην υποδοχή μας. Έτσι εκμεταλλευομένη τα δικά μας λάθη η Κηφισιά μείωσε με 15-25 σε 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ με τον Σόρρα να επανέρχεται στο βασικό σχήμα του Άθλου η ομάδα μας προηγήθηκε με 7-5, αλλά η Κηφισιά στη συνέχεια ισοφάρισε 8-8. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο και με το προβάδισμα στο σκορ να αλλάζει χέρια, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με 12-14. Στο 14-15 ο Π. Μποζίδης αντικατέστησε τον Σόρρα, αλλά η Κηφισιά εκμεταλλευόμενη νέα λάθη ξέφυγε 18-20. Αυξάνοντας τη διαφορά η Κηφισιά, παρά τη σπουδαία προσπάθεια του Άθλου, που μείωσε στο πόντο, 23-24, έφτασε με σερβίς του Μποζίδη στο φιλέ, με 23-25 στο 2-2 σετ,  στέλνοντας το ματς σε 5ο σετ.

Εκεί ο Ρουμάνος τεχνικός, Κριστιάν Τσιτιγκόι, έριξε και πάλι στη μάχη από την αρχή τον Σόρρα, αλλά η αθηναϊκή ομάδα με ανεβασμένη ψυχολογία και με λύσεις από τον Οκοσάνοβιτς προηγήθηκε με 2-5. Από εκατέρωθεν λάθη και επίθεση του Οκοσάνοβιτς η Κηφισιά διατήρησε το +3 με 5-8. Με κυριαρχία στο μπλοκ οι φιλοξενούμενοι «πάτησαν γκάζι»,  6-11 για να φτάσουν, παρά τη συγκλονιστική προσπάθεια του Ρενάν που μείωσε σε 13-14,  με τον Ρικάρντο να μετατρέπει σε πόντο μια φαινομενικά χαμένη μπάλα, στην ανέλπιστη ανατροπή ανατροπή, 13-15 και στην νίκη 2-3 σετ. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη της Κηφισιάς σε 3 συνολικά αναμετρήσεις με την ομάδα μας.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Ιωαννίδης, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαλκανιώτης, Ζηλιασκοπούλου, Γραμματεία: Σκαρλατούδη.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-16, 25-17

2ο σετ: 8-5, 16-9, 21-15, 25-18

3ο σετ: 7-8, 11-16, 12-21, 15-25

4ο σετ: 8-7, 14-16, 18-21, 23-25

5ο σετ: 2-5, 6-10, 8-12, 13-15

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 11 άσσοι, 47 επιθέσεις (45% αποτελεσματικότητα), 15 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων (17 χαμένα σερβίς) και του Α.Ο.Π. Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 60 επιθέσεις (48% αποτελεσματικότητα), 9 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων (14 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 2-3 (25-17, 25-18, 15-25, 23-25, 13-15) σε 122΄.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστιάν Τσιντιγκόι): Μπουιάτι 23π. (16/33επ., 4 μπλοκ, 3 άσσοι), Ράμος Πέρεζ 3 (0/4επ., 3 μπλοκ), Σόρρα, Μπέικ 22 (15/29επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι, 58%υπ., 23%αρ.), Ρίσιτιτς 18 (15/32επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 55%υπ., 21%αρ.), Κωνσταντινίδης  7 (1/5επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι) / Συναδινός (λ. – 62%υπ., 31%αρ.), Μποζίδης Π.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Στιβαχτής 4π. (2/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρέγκο Ρικάρντο 11 (10/25επ., 1 μπλοκ, 63%υπ., 31%αρ.), Σπυριούνης 10 (10/25επ., 60%υπ., 25%αρ.), Άλβες 10 (6/12επ., 4 μπλοκ), Οκοσάνοβιτς 28 (24/46επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Παπαγεωργίου 1 (1/2επ.) / Βελούδης (λ. – 48%υπ., 22%αρ.), Γκλαντσόουν 10 (7/14επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Χασμπάλα, Παύλου, Τζάρας.

Κριστιάν Τσιτιγκόϊ (Προπονητής Άθλου Ορεστιάδας): «Δεν ξέρω τι να πω… Συνεχώς το ίδιο σενάριο! Ξεκινάμε παίζουμε πολύ καλά, ακολουθούμε την τακτική μας, είμαστε πολύ συγκεντρωμένοι και μετά συμβαίνουν αλλαγές στο παιχνίδι μας. Σήμερα ειδικά ότι κάποιοι έπαιξαν για τους εαυτούς και δεν έκαναν αυτά που έπρεπε στο γήπεδο. Κάναμε το ένα λάθος μετά το άλλο, δεν έγιναν αυτά που λέμε, από κει και πέρα δεν μπορέσαμε να επανακάμψουμε και να διεκδικήσουμε ξανά το ματς μέχρι τέλους. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω. Κάνουμε αυτό που πρέπει, παίζουμε όπως πρέπει, αυτό είναι το επίπεδο, μέχρι ένα σημείο πάμε πολύ καλά και μετά κάτι αλλάζει. Δεν είναι ότι κάνει κάτι ο αντίπαλος η ο προπονητής τους αλλάζει τακτική η στοχεύουν σε κάτι άλλο… Είναι ότι από τη δική μας συμπεριφορά μέσα στο γήπεδο οδηγούμαστε συνέχεια στην ίδια κατάσταση.

Έχει συμβεί το ίδιο 6-7 φορές φέτος, παίζουμε πολύ καλά, έχουμε όλους του αντιπάλους μας κάτω, παίζουμε ελκυστικό βόλεϊ, αλλά αυτό που συμβαίνει μετά είναι κάτι το ανεξήγητο, δεν είναι φυσιολογικό.

Έχει να κάνει αποκλειστικά με τον καθένα. Στην προπόνηση δουλεύουμε όπως πρέπει, κάνουμε αυτά που πρέπει, με συγκεκριμένη στόχευση και όντως αυτά που κάνουμε βγαίνουν στο γήπεδο. Ένα σύστημα η δουλεύει και λειτουργεί ή δεν δουλεύει! Από κει και πέρα είναι θέμα νοοτροπίας και ατομικότητας. Αυτό δεν μπορεί να αλλάξει από τη μία μέρα στην άλλη. Εγώ και ο οποιοσδήποτε προπονητής δίνω κάποιες εντολές, προπονώ την ομάδα μου και αν τα πάω καλά, είμαι εδώ και συνεχίζω. Αν δεν τα πάω καλά μπορώ να απολυθώ. Αλλά από τη στιγμή που κάνω σωστά τη δουλειά μου, θα πρέπει και οι υπόλοιποι να ακολουθήσουν. Δεν επιτρέπονται ξανά τέτοια ατομικά λάθη και να κοιτάει ο καθένας το “εγώ” του».

Μοχάμαντ Ρέζα Μπέικ (Ακραίος Άθλου Ορεστιάδας):: «Ξεκινήσαμε παίζοντας πολύ καλά για δύο σετ και προηγηθήκαμε με 2-0. Στα επόμενα όμως 3 σετ νομίσαμε πως τελείωσε το ματς, νικήσαμε και παρατήσαμε την προσπάθεια. Θα πρέπει να δουλέψουμε σε αυτό το κομμάτι, καθώς πάντα μετά τα δύο σετ παύουμε να είμαστε μαχητικοί. Εμπιστεύομαι την ομάδα μου, πιστεύω σε αυτήν και ελπίζω από το νέο χρόνο να δουλέψουμε σκληρότερα για τον σύλλογο και τους φιλάθλους μας που πάντα μας υποστηρίζουν και τους ευχαριστώ για αυτό».