Post Top Ad

2023-11-24

Στο +3 ο αήττητος Άλιμος, στην Τοπική Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ!

Μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας της έβδομης αγωνιστικής της Τοπικής γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, με +3 (20β) εξακολουθεί να βρίσκεται ο Άλιμος, μετά την αντίστοιχη διαδοχική νίκη που πέτυχε με 0-3 κόντρα στην ΑΕ Ρέντη. Οι παίκτριες του πρωτοπόρου και μοναδικού αήττητου ΑΠΣ, ήταν ανώτερες στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, και  δίκαια έφτασαν στην κατάκτηση της νίκης. Από την άλλη η γηπεδούχος ομάδα του Ρέντη, αντιστάθηκε στο δεύτερο σετ, το οποίο έχασε δύσκολα αλλα μέχρι εκεί.

Σούπερ έκπληξη είχαμε στο Περιστέρι, όπου η γηπεδούχος ομάδα «φτερούγισε» σε ένα εντυπωσιακό τρίποντο, καθώς επικράτησε 3-1 του Άρη Αμφιάλης που μέχρι πριν το ματς ήταν δεύτερος. Η ομάδα του νέου προπονητή Παναγιώτη Μαντούβαλου που διαδέχτηκε στον πάγκο τον Ανδρέα Δρακόπουλο, και κοουτσάρισε μολις το δεύτερο ματς, επιασε πολύ καλή απόδοση  και κατάφερε να ανέβει στην πέμπτη θέση που ισοβαθμεί με την Άμιλλα. Παράλληλα δημιούργησε ανακατατάξεις στην βαθμολογία, καθώς ο  Κελεός πήγε δεύτερος, τρίτη πέρασε η Δραπετσώνα και υποχώρησε στην τέταρτη θέση η Αμφιάλη, η οποία αγωνισικά πάλεψε τα δύο πρώτα σετ και στη συνέχεια κατέρρευσε.

Στους 17 πόντους ο Κελεός που επικράτησε στο Χαϊδάρι του Ιπποκράτη με 0-3, και σε συνδυασμό με την απίθανη νίκη του Πριστερίου,  σκαρφάλωσε στην δεύτερη θέση όπου με άλλη ψυχολογία θα υποδεχτεί την 8η αγωνιστική τον Άρη Αμφιάλης, στο ντέρμπι τετράδας.

Τρίτη ανέβηκε η Δραπετσώνα, η οποία λυγισε στον Πειραιά τον γηπεδούχο Φοινικα με0-3. Η ομάδα του Γιάννη Πλίθη πλέον έφτασε  τις πέντε σερι επιτυχίες.

Στο έβδομο συνολικά τάι μπρέικ σε πρωτάθλημα-κύπελλο, χρειάστηκε να φτάσει και πάλι ο Μ. Ε.Λ.Α.Σ Αγ Ελευθέριος, ώστε να λυγίσει 3-2 την Άμιλλα. Η ομάδα του Καματερού προηγήθηκε με 0-1, οι γηπεδούχες αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 2-1.  Η Άμιλλα με τη σειρά της βρήκε λύσεις, ισοφάρισε σε 2-2 και διεκδίκησε τη νίκη στο πέμπτο και πιο δραματικό σετ, το οποίο έχασε στις λεπτομέρειες με 15-12.

Τελος ο Αίολος Ταύρου νίκησε 3-0 τον ουραγό Οδυσσέα Αγ. Βαρβάρας και βελτίωσε την βαθμολογική του θέση.

Αποτελεσματα της 7η αγωνιστικής

Φοίνικας- ΔΑΣ Δραπετσώνα 0-3 (15 - 25 (1), 24 - 26 (2), 21 - 25 (3)

ΑΕ Ρέντη- ΑΠΣ Αλίμου 0-3 (17 - 25 (1), 22 - 25 (2), 19 - 25 (3)

Αιολος Ταύρος- Οδυσσέας Αγ. Βαρβάρας 3-0 (25 - 20 (1), 25 - 10 (2), 25 - 14 (3)

ΜΕΛΑΣ Αγ Ελευθέριος- ΑΠΣ Άμιλλα 3-2 (19 - 25 (1), 25 - 19 (2), 25 - 16 (3), 21 - 25 (4), 15 - 12 (5)

ΑΣ Περιστέρι- ‘Αρης Αμφιάλης 3-1 (25 - 23 (1), 10 - 25 (2), 25 - 15 (3), 25 - 17 (4)

ΑΣ Ο Ιπποκράτης-ΑΟ Κελεός 0-3 (20 - 25 (1), 22 - 25 (2), 19 - 25 (3)