2023-11-27

Αποτελέσματα αγώνων_ βαθμολογίες στην ΕΣΠΕΔΕ, 25-26/11/23.

Δείτε τα αποτελέσματα αγώνων όλων των κατηγοριών  στην  ΕΣΠΕΔΕ, 25-26/11/23.

Πρωτάθλημα Β΄ Εθνικής Ανδρών

Δυο στα δύο για Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων, Ερμή Ηγουμενίτσας, ενώ την πρώτη νίκη πήρε η Βολίδα Κέρκυρας επικρατώντας του νεανικού Α.Ο. Πρέβεζας με 3-1 σετ.

Β΄ Εθνική Γυναικών

Πρεμιέρα με νίκες των γηπεδούχων είχαμε στη Β Εθνική των Γυναικών. Ο περυσινός πρωταθλητής Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων  ξεκίνησε με το δεξί επικρατώντας του Θιναλίου Κέρκυρας με 3-0 σετ, όπως με το δεξί ξεκίνησε και η δευτεραθλήτρια Φιλία Άρτας,  με το ίδιο σκορ νίκησε τις Ελπίδες Λευκάδας. Τέλος εύκολο έργο είχε και η Βολίδα Κέρκυρας, νίκησε 3-0 τον Παναιτωλικό.

Ημιτελικοί Κ20 Κοριτσιών

Την πρόκριση στον τελικό πήρε εύκολα ο Γ.Σ. Άρτας επικρατώντας  του Α.Σ. Γιάννενα με 3-0, συμπληρώνοντας δύο νίκες (μετράει και η νίκη στην κανονική διάρκεια). Αντίθετα ΠΑΣ Γιάννινα και Φιλαθλητικός Πρέβεζας θα λύσουν τις διαφορές τους σε τρίτο παιχνίδι που θα γίνει στην Πρέβεζα την επόμενη Κυριακή 3 Δεκεμβρίου καί αυτό γιατί η ομάδα της Πρέβεζας νίκησε σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι τον ΠΑΣ με 3-2 σετ. Στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε νικήσει στην Πρέβεζα τον Φιλαθλητικό με 3-1 σετ.
Επομένως ο Γ.Σ. Άρτας περιμένει τον νικητή του παραπάνω αγώνα, με τον τελικό να είναι προγραμματισμένος στις 17 Δεκεμβρίου στην Άρτα. Όπως προγραμματισμένος είναι και ο μικρός που θα γίνει στα Γιάννενα μεταξύ του Α.Σ. Γιάννενα και του ηττημένου Φιλαθλητικός Πρέβεζας - ΠΑΣ Γιάννινα.

Φιλικά Κ18 Κοριτσιών

Ο Αχιλλέας Νεοχωρίου αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι στο Νεοχώρι την Αναγέννηση Άρτας. Με την διαφορά δυναμικότητας να είναι μεγάλη ο Αποστόλης Πορτοβάρας έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής στα μικρότερα κορίτσια που θα συμμετέχουν στο πρωτάθλημα Κ16 και έμεινε απόλυτα ευχαριστημένος. Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι νίκησε ο Αχιλλέας 3-0, ενώ παίχτηκε ακόμη ένα σετ στους 15 πόντους που κέρδισε η Αναγέννηση.
Σε άλλο φιλικό παιχνίδι στα Γιάννενα ο ΠΑΣ Γιάννινα αντιμετώπισε τον Ερμή Ηγουμενίτσας όπου οι φιλοξενούμενες πήραν την νίκη με 3-0.