ΛΙΜΠΕΡΟ ΒΟΛΕΙ  LIBERO  VOLLEY

LIBERO VOLLEY🇬🇷 Ειδήσεις,Αγώνες,Αποτελέσματα,Βαθμολογίες

Post Top Ad

2023-05-26

Ξεκίνημα στη Β’ Φάση με πλεονέκτημα για τους γηπεδούχους στην Κ16 κοριτσιών ΕΣΠΑΑΑ!

Η Β’ Φάση του πρωταθλήματος Κοριτσιών Κ16 ξεκίνησε με 5 από τους 6 αγώνες να κρίνονται υπέρ των γηπεδούχων. Οι ομάδες είναι έτοιμες να δείξουν τον καλύτερό τους εαυτό στο πιο κρίσιμο κομμάτι του πρωταθλήματος εδώ που θα κριθεί το ποιες θα είναι οι τέσσερις φιναλίστ.

Στον Α’ όμιλο δύο ομάδες κατάφεραν να ξεκινήσουν με τρίποντο. Το Μαρκόπουλο μπήκε δυναμικά στη Β’ Φάση αφού επικράτησε με 3-0 του Ηρακλή Κηφισιάς. Οι φιλοξενούμενες πίεσαν πολύ στο δεύτερο σετ αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να τους δώσει κάτι από αυτό του παιχνίδι που το Μαρκόπουλο έπιασε υψηλή απόδοση και στο πρώτο αλλά και στο τρίτο σετ. Με εκτός έδρας νίκη ξεκίνησε η Ένωση Γαλατσίου επί του Ηλυσιακού. Μετά το 0-2 ο Ηλυσιακός ανέκαμψε κερδίζοντας το τρίτο σετ αλλά οι φιλοξενούμενες είχαν καλύτερη απόδοση και ολοκλήρωσαν τη νίκη με 1-3. Παιχνίδι των πέντε σετ έγινε ανάμεσα σε ΑΣ Σπάτων Γαία και Θέτιδα. Με ανατροπή στην ανατροπή η Γαία έφτασε στο 3-2 και πήρε την πρώτη της νίκη και μαζί του δύο βαθμούς.

Στον Β’ όμιλο σημειώθηκαν τρεις νίκες με καθαρό σκορ από τις γηπεδούχες ομάδες. Ο Φοίβος Μελισσίων έφτασε στο νικηφόρο 3-0 επί της Δάφνης Αγίου Δημητρίου κάνοντας καλό παιχνίδι και έχοντας διαφορά ασφαλείας στα δύο από τα τρία σετ. Χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα επικράτησε και ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου του ΕΑΟ Σπάτων με 3-0. Οι γηπεδούχες είχαν σημαντική διαφορά και στα τρία σετ και δεν έμπλεξαν σε περιπέτειες κερδίζοντας τους τρεις βαθμούς. Οι Αμαζόνες, τέλος, επικράτησαν με 3-1 των Νέων Βύρωνος. Το παιχνίδι ήταν σε ισορροπία μετά τα δύο πρώτα σετ. Από εκεί και μετά όμως οι Αμαζόνες διόρθωσαν τα λάθη του δεύτερου σετ και οδηγήθηκαν στη νίκη με καθαρό σκορ.