Post Top Ad

2023-01-25

Ο Μάντης Κάλχας σχολιάζει, προβλέπει και κάνει .. αυτοκριτική!

Την προηγούμενη εβδομάδα οι προβλέψεις μας δεν ήταν ακριβείς. Για παράδειγμα ο  ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ νίκησε τον Admiral Votsis 1-3 ύστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι και πήρε σημαντικό προβάδισμα στη μάχη της τετράδας και κυρίως για την τρίτη θέση. Επίσης η MENT κέρδισε το DELTA 3-1 και νίκησε για πρώτη φόρα στη φετινή σεζόν. Αυτή την εβδομάδα έχουμε ένα αγώνα που μοιάζει ντέρμπι.

ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ - ΤΡΙΑΝΔΡΙΑ:  Η γηπεδούχος προέρχεται από μεγάλη νίκη απέναντι στον Admiral Votsis. Παρακολούθησα τον αγώνα και εντυπωσιάστηκα με τον ΠΟΛΥΓΥΡΟ.  Η ενσωμάτωση του Καλλέργη έδωσε στην ομάδα έναν έξτρα παίκτη που απειλεί, μπλοκάρει, και υποδέχεται πολύ καλά, ενώ ο  Βέλο και ο  Ορολογάς ήταν πολύ αποτελεσματικοί. Η πάσα έπαιζε σε κάθε ευκαιρία τον ένα από τους δυο κεντρικούς. Παρόλα αυτά το πιο σημαντικό και κρίσιμο στοιχείο ήταν η άμυνα του ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ που οδήγησε τον Admiral σε πολλά λάθη στην επίθεση. Ο ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ μπλοκάρει πολύ καλά αλλά έχει ακόμη θέματα στην υποδοχή του λίμπερο ειδικότερα υπό πίεση. Η ΤΡΙΑΝΔΡΙΑ είναι έμπειρη ομάδα που στο τελευταίο ματς πριν το ρεπό έχασε από τον Admiral 2-3. Εάν κοιτάξουμε τα αποτελέσματα των δύο ομάδων απέναντι στον  Admiral φαίνεται να υπερτερεί ο ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ που παίζει και εντός. Από την άλλη είναι πάντα μυστήριο πως μια ομάδα σαν την ΤΡΙΑΝΔΡΙΑ θα παραταχθεί στον ΠΟΛΥΓΥΡΟ. Εάν είναι πλήρης θα είναι ανταγωνιστικοί. Ο κόουτς Γκολίτσης χρειάζεται μια νίκη μετά την ήττα της Φλώρινας στην Αλεξανδρούπολη. Προβλέπω 3-1

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ-ADMIRAL: Ο Admiral πάλεψε απέναντι στον ΠΟΛΥΓΥΡΟ και έχασε στις λεπτομέρειες από μερικά λάθη στο κλείσιμο των σετ. Ο  Admiral είναι η πιο άτυχη ομάδα της κατηγορίας καθώς έχουν χάσει  5 παίκτες λόγω τραυματισμού (Τζιγγιδης, Αδαμακης, Δαμβουνελης, Μαρινακης και Καρπούζας όπως είδα πρόσφατα). Με όλες αυτές τις αλλαγές η ομάδα έχει χάσει τα βασικά της χαρακτηριστικά……..ποιότητα στην υποδοχή και άμυνα. Θα πρέπει να βρούνε ισορροπία με τους νεαρούς παίκτες που έχουν πλέον στην ομάδα. Το παιχνίδι ίσως έχει παγίδες για τον Admiral. Προβλέπω 1-3

ΜΟΥΔΑΝΙΑ-ΜΕΝΤ: Η MENT εμφανίζεται ενισχυμένη με την προσθήκη 1-2 παικτών που πήραν στη χειμερινή μεταγραφική περίοδο. Νίκησαν το ΔΕΛΤΑ και πήραν σετ από τον ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ. Πιστεύω ότι θα παλέψουν απέναντι στα ΜΟΥΔΑΝΙΑ  τα οποία θα κερδίσουν 3-0

ΔΕΛΤΑ-ΙΩΝΙΚΟΣ: Εύκολο παιχνίδι για τον ΙΩΝΙΚΟ που θα δώσει χρόνο στα καινούργια αποκτήματα να μπουν στην ομάδα  (Ντινας). Χαίρομαι που οι άνθρωποι του ΙΩΝΙΚΟΥ ακολουθούν τις συμβουλές μου. Θα δω μήπως αφήσω την μαντική και αναλάβω τεχνικός διευθυντής πουθενά. Βέβαια ακόμη πιστεύω ότι ο ΙΩΝΙΚΟΣ χρειάζεται έναν ακραίο με καλή υποδοχή ώστε να μπορέσει να κοντράρει τον ΦΟΙΝΙΚΑ. Ένας τέτοιος παίκτης θα δώσει ποιότητα στη υποδοχή ώστε να αξιοποιήσει τους καλούς κεντρικούς που πλέον έχει.  Αλλιώς παίρνεις Jacobsen που παίζει κέντρο και έξω από τα τρία μέτρα. Το ΔΕΛΤΑ φαίνεται ότι είναι επι του παρόντος η πιο αδύναμη ομάδα του πρωταθλήματος. Προβλέπω 0-3.

Επειδή έμαθα ότι μας διαβάζουν από όλο τον κόσμο, από βδομάδα οι προβλέψεις στα αγγλικά…….. ο ΚΑΛΧΑΣ θα ακονίσει τα αγγλικά του. Όποιος δεν μπορεί το google translate έχει βελτιωθεί πολύ