Post Top Ad

2022-10-24

Μοναξιά στην κορυφή για την Αθηνά Μαγκουφάνας και Αγία Παρασκευή στη LIFE Β’ Εθνική Ανδρών ΕΣΠΑΑΑ!

Μόλις στη 2η αγωνιστική τα πράγματα αρχίζουν να ξεκαθαρίζουν στους δύο ομίλους της LIFE Β Εθνικής Ανδρών. Από τη μία η Αγία Παρασκευή και από την άλλη η Αθηνά Μαγκουφάνας βρέθηκαν, έστω και με παιχνίδια παραπάνω, στην κορυφή των ομίλων τους.

Η Αγία Παρασκευή δεν άφησε πολλά περιθώρια στην ομάδα του Τεύκρου. Ο Χρήστος Κατσιγιάννης είδε του παίκτες του να μένουν πιστοί στο πλάνο του και αυτό οδήγησε μια άνετη επικράτηση. Με 3-0 αλλά και μεγάλη διαφορά και στα τρία σετ η Αγία Παρασκευή πήρε το δεύτερη φετινό της τρίποντο και συνεχίζει χωρίς απώλεια βαθμού.

Με νίκη μπήκε στο πρωτάθλημα ο Ηλυσιακός που την περασμένη εβδομάδα είχε ρεπό. Κόντρα στους Ίωνες, ο Ηλυσιακός είχε την υπεροχή παρότι οι μαχητικοί φιλοξενούμενοι κυνήγησαν το ματς. Και τα τρία σετ κρίθηκαν με το ίδιο σκορ, 25-18, και έτσι ο Ηλυσιακός πήρε την πρώτη του φετινή νίκη με 3-0.

Μάχη για δύο σετ έγινε ανάμεσα σε Νέους Βύρωνος και ΑΚ Ζωγράφου. Οι ομάδες μοιράστηκαν τα πρώτα σετ και όλα έδειχναν μια αναμέτρηση άκρως ανταγωνιστική. Οι Νέοι Βύρωνος, ωστόσο, βρήκαν σταθερότητα, πίεσαν τους φιλοξενούμενους σε όλους τους τομείς και με καλή εικόνα έφτασαν στη νίκη με 3-1.

Τέσσερα στα τέσσερα για τους γηπεδούχους του Α ομίλου αφού και τα Σπάτα πήραν τη νίκη στην έδρα τους. Κόντρα στον ΟΦ Γέρακα, στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της αγωνιστικής, τα Σπάτα του Αλέξανδρου Μπισμπίκα άντεξαν στην πίεση. Μετά από τρία ισορροπημένα σετ οι γηπεδούχοι επικράτησαν καθώς ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες και πέτυχαν τη νίκη με 3-0.

Στον Β όμιλο η Αθηνά Μαγκουφάνας είναι η ομάδα που πέτυχε το απόλυτο των 6 βαθμών. Ο Άτλας Δάφνης Υμηττού τα βρήκε σκούρα στην έδρα της Αθηνάς Μαγκουφάνας καθώς οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση σε μπροστά ζώνη και σερβίς. Το 3-0 ήρθε φυσιολογικά και αναμενόμενα με βάση την εικόνα του αγώνα.

Με ανατροπή ήρθε το πρώτο τρίποντο της χρονιάς για τον ΑΟ Παγκρατίου. Μετά τη νίκη με 2-3 της προηγούμενης αγωνιστικής ήρθε η νίκη με 3-1 επί της ΟΠΕ Χαλκίδας. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να πήραν το πρώτο σετ αλλά η αντίδραση των παικτών του Παγκρατίου ήταν άμεση και αυτό οδήγησε στην ανατροπή και στο νικηφόρο αποτέλεσμα που έφερε την ομάδα στους 5 βαθμούς.

Η Ένωση Γαλατσίου, μετά το ρεπό της περασμένης αγωνιστικής, μπήκε στις υποχρεώσεις του πρωταθλήματος με νίκη. Αντίπαλός της ήταν ο Εθνικός. Το 1-1 των δύο πρώτων σετ ακολούθησε ένα άκρος ανταγωνιστικό σετ. Με 27-25 οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα και εν συνεχεία ολοκλήρωσαν την καλή τους εμφάνιση αφού έφτασαν στο νικηφόρο 3-1.

Η μοναδική εκτός έδρας νίκη στην αγωνιστική σημειώθηκε από την ΑΕ Αμπελοκήπων. Κόντρα στον Νηρέα η ομάδα των Αμπελοκήπων έπιασε υψηλή απόδοση και πέτυχε τη νίκη με 0-3 φτάνοντας έτσι τους 4 βαθμούς στη βαθμολογία.