ΚΑΝΑΔΑΣ - ΚΙΝΑ 3-0 (25-23, 25-21, 25-23)

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ 2-3 ( 30-28, 25-20, 21-25, 25-27, 9-15)

ΙΡΑΝ - ΑΙΓΥΠΤΟΣ 3-1 ( 25-14, 25-19, 22-25, 26-24)

ΣΕΡΒΙΑ - ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ 3-0 ( 26-24, 25-21, 25-16)

ΟΥΚΡΑΝΙΑ - ΤΥΝΗΣΙΑ 3-0 ( 25-21, 25-19, 25-15)

ΙΤΑΛΙΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ 3-0 ( 25-18, 25-20, 25-22)

ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ (ΙΣΩΣ) ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ.

Δυο ήταν τα κυριοτερα παιχνίδια που συγκέντρωσαν το ενδιαφέρον του κόσμου του Volley. Στον τελευταίο αγώνα της ημέρας η ΙΤΑΛΙΑ μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι κέρδισε εύκολα την φιλόδοξη ΤΟΥΡΚΙΑ με 3-0. Η παρουσία του Υπουργού ΤΣΑΒΟΥΣΟΓΛΟΥ στον αγώνα μαλλον δεν έφερε γούρι στην Τουρκική ομάδα! Οι Ιταλοί με καλύτερους σκόρερ τον Λαβία ( και όχι Λάβια) με 14 πόντους και τον Ρομανό ( και όχι Ρομάνο) με 13 συγκέντρωσαν όλη την προσοχή τους στον αντίπαλο Λαγκούμτσιγια ( 19 πόντοι) γνωρίζοντάς τον από το Ιταλικό πρωτάθλημα και τελικά επικράτησαν εύκολα.

Το άλλο παιχνίδι που είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον, ήταν το παιχνίδι ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ, παιχνίδι που τα είχε όλα! Με α΄ διαιτητή τον άριστο Νώντα Γεροθόδωρο η Αργεντινή προηγήθηκε με 2-0 σετ αλλά η Ολλανδία κατάφερε  και γύρισε το παιχνίδι σε 2-2. Στο τελευταίο σετ συνέβησαν πάρα πολλά! Η Αργεντινή από 6-4 που ήταν μπροστά στο σκορ "κατάφερε" να υποστεί ένα επιμέρους σκορ 0-8 και να γυρίσει το παιχνίδι σε 6-12 υπέρ της Ολλανδίας και τελικό σκορ 15-9 υπέρ των Ολλανδών. Αρνητικός πρωταγωνιστής σε αυτό το επιμέρους σκορ ήταν ο Φακούντο ΚΟΝΤΕ όπου σε όλο αυτό το διάστημα δεν κατάφερε να τελειώσει ούτε μία φάση. Όμως, στο 6-7 έγινε η εξής "περίεργη" φάση με πρωταγωνιστή τον ΚΟΝΤΕ. Ο Αργεντίνος σε μια διεκδίκηση με το αντίπαλο μπλοκ φαίνεται να κερδίζει τη φάση όπου η μπάλα στο κοντά στο φιλέ και μέσα στο  γήπεδο των Ολλανδών, αρχίζει και πέφτει. Πριν όμως αυτή ακουμπήσει στο τερέν των Ολλανδών ο Κόντε ενώ προσγειώνεται βάζει το χέρι του κάτω από το φιλέ και ακουπάει την μπάλα πριν αυτή πέσει κάτω, αποτέλεσμα ο διαιτητής κ. Γεροθόδωρος μετά από πολλές επαναλήψεις του Βίντεο τσεκ δίνει τη φάση σωστά στους Ολλανδούς! Φυσικά όλοι γνωρίζουμε πως η φάση δεν τελειώνει αν η μπάλα δεν αγγίξει το δάπεδο!

ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ( Ώρες Ελλάδας).

12:00 ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΚΑΤΑΡ

15:00 ΙΑΠΩΝΙΑ - ΚΟΥΒΑ ( Ωραίο παιχνίδι)

18:30 ΜΕΞΙΚΟ - ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ

18:30 ΓΑΛΛΙΑ - ΚΑΜΕΡΟΥΝ

21:30 ΠΟΛΩΝΙΑ - ΗΠΑ ( το παιχνίδι της ημέρας)

21:30 ΣΛΟΒΕΝΙΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ ( ενδιαφέρον παιχνίδι που ίσως φέρει 12.000 θεατές στο γήπεδο).