LIBERO VOLLEY🇬🇷 Ειδήσεις,Αγώνες,Αποτελέσματα,Βαθμολογίες

Post Top Ad

2021-09-30

Νικητής ο Φοίνικας στο φιλικό-διαφήμιση με τον Ολυμπιακό

Ένα μικρό δείγμα από τις… ματσάρες που αναμένεται να δούμε μέσα στη σεζόν έδωσαν Φοίνικας και Ολυμπιακός στο πρώτο μεταξύ τους φιλικό παιχνίδι, που κρίθηκε στο τάι-μπρέικ με νικήτρια την συριανή ομάδα (3-2 σετ).

Αύριο (12:00) οι δύο ομάδες θα δώσουν και δεύτερο φιλικό, πριν οι ερυθρόλευκοι επιστρέψουν στον Πειραιά.

Ο Φούλβιο Μπερτίνι κράτησε και πάλι στον πάγκο τον Στερν, που βρίσκεται λίγες μέρες στο νησί και ξεκίνησε με βασικό τον Παπαδόπουλο. Από την άλλη ο Δημήτρης Καζάζης ξεκίνησε με την εξάδα που θα είναι βασική, ωστόσο έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς παίκτες, ειδικά στον Δαλακούρα.

Κορυφαίοι παίκτες για τον Φοίνικα οι Ιερεζουέλο και Τζούριτς που είχαν μαζί 12(!) μπλοκ, με τον Κουβανό πασαδόρο να φτάνει σε διψήφιο αριθμό πόντων! Για τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο διαγώνιος Έγκλεσκαλνς που ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 24 πόντους, έχοντας 57% αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

1ο σετ

Ο πρώτος πόντος του αγώνα ήταν για τον Ολυμπιακό με τον Έγκλεσκαλνς, αλλά ο Φοίνικας πήρε προβάδισμα 4-2 με πλασέ του Παπαδόπουλου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με καμία να μην παίρνει διαφορά μεγαλύτερη των δύο πόντων. Ωστόσο μετά τον 16ο πόντο, οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι και ξέφυγαν με 20-16.

Το τάιμ-άουτ του Καζάζη έπιασε τόπο, καθώς οι παίκτες του μείωσαν στον πόντο (23-22). Ο Φράγκος έφερε την ομάδα του σε σετ-μπολ (24-22), οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 24-24, αλλά οι παίκτες του Φούλβιο Μπερτίνι ήταν πιο ψύχραιμοι στις λεπτομέρειες και πήραν το σετ.

2ο σετ

Στο ξεκίνημα του 2ου σετ η ομάδα του Πειραιά ήταν συνεχώς μπροστά με 1-2 πόντους, αλλά ο Φοίνικας προσπέρασε με 9-8 μετά από λάθος των φιλοξενούμενων. Με επίθεση του Τζούριτς και μπλοκ του Φράγκου, ύστερα από φάση διαρκείας με ωραίες άμυνες, οι Συριανοί προηγήθηκαν 14-11, ωστόσο μετά το τάιμ-άουτ του Καζάζη ο Ολυμπιακός ισοφάρισε.

Με μπλοκ του Παπαδόπουλου οι γηπεδούχοι πήγαν και πάλι στο +3 (18-15), ωστόσο και πάλι το τάιμ-άουτ του Καζάζη έκανε δουλειά και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε άμεσα (18-18). Δύο επιθέσεις του Έγκλεσκαλνς έβαλαν μπροστά την ομάδα του (20-21), ο ίδιος με μπλοκ έφερε τον Ολυμπιακό σε σετ μπολ (21-24) και το σετ ολοκληρώθηκε με επίθεση του Δαλακούρα.

3ο σετ

Οι ερυθρόλευκοι, με την ψυχολογία υπέρ τους από την ισοφάριση, μπήκαν δυνατά στο 3ο σετ και με άσσο του Μιγιαΐλοβιτς προηγήθηκαν 1-4. Το “πειρατικό” αντέδρασε άμεσα και με μπλοκ του Τζούριτς ισοφάρισε 4-4. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες έπαιζαν λες και ήταν… τελικός πρωταθλήματος, με καμία να μην μπορεί να ξεφύγει, μέχρι που ο Μιγιαΐλοβιτς με κόντρα επίθεση και άσσο έκανε το σκορ 10-13, αναγκάζοντας τον Μπερτίνι να πάρει τάιμ-άουτ.

Οι Πειραιώτες έφτασαν μέχρι το +4 (10-14), αλλά στη συνέχεια έκαναν λάθη που έδωσαν την ευκαιρία στον Φοίνικα να μειώσει στον πόντο (14-15). Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τον Ολυμπιακό να κρατά με νύχια και με δόντια το οριακό προβάδισμα. Το μπλοκ του Ιερεζουέλο στον Πέριτς δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να πάνε στο +2 και όχι μόνο αυτό, αλλά με κόντρα μπάλα του Τζούριτς ο Φοίνικας πέρασε μπροστά (23-22). Με επίθεση του Παπαδόπουλο και κόντρα επίθεση του Μιχάλοβιτς, ο Φοίνικας πήρε προβάδισμα στα σετ.

4ο σετ

Με άσσο του Ιερεζουέλο, μπλοκ του Τζούριτς και άουτ του Μιγιαΐλοβιτς ο Φοίνικας προηγήθηκε 4-1. Ο Ολυμπιακός ροκάνισε σχετικά γρήγορα τη διαφορά, με τον Πέριτς να μειώνει στον πόντο (9-8) και τον Ζουπάνη με τυχερό άσσο να ισοφαρίζει 11-11.

Τα απανωτά λάθη των γηπεδούχων έφεραν τους παίκτες του Καζάζη μπροστά στο σκορ (12-14), διαφορά που όχι μόνο διατηρούσαν εύκολα, αλλά μετά από άουτ του Τζούριτς ανέβηκε κι άλλο (16-20). Ένα μπλοκ και μια επίθεση του Πέριτς έγραψαν ουσιαστικά τον επίλογο του σετ (16-22), με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει εύκολα.

5ο σετ

Με ωραίο μπλοκ του Τζούριτς στον Μιγιαΐλοβιτς ο Φοίνικας προηγήθηκε 4-2. Ακολούθησαν κάποιες ωραίες φάσεις διαρκείας, με τους παίκτες του Μπερτίνι να διατηρούν το προβάδισμα, το οποίο μεγάλωσε με άσσο του Τζούριτς (8-5). Με μπλοκ του Ιερεζουέλο το σκορ έγινε 10-6, ενώ νέο μπλοκ από τον Κόστα ανέβασε κι άλλο την διαφορά (12-7).

Κάπου εκεί οι παίκτες του Μπερτίνι νόμιζαν ότι το ματς τελειώσε, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να μειώσει σε 12-10, αναγκάζοντας τον Ιταλό τεχνικό να πάρει τάιμ-άουτ. Ένα εντυπωσιακό μπλοκ του Ιερεζουέλο “ξεμπλόκαρε τους γηπεδούχους (13-10), με τον Κουβανό πασαδόρο να παίρνει την ομάδα πάνω του, καθώς με δική του επίθεση έγινε το 14-11, ενώ από δικό του καλό σερβίς και κόντρα επίθεση του Φράγκου ολοκληρώθηκε ο αγώνας.

ΣΕΤ: 27-25, 21-25, 25-23, 19-25, 15-11

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Μπερτίνι): Ιερεζουέλο 10 (5/7 επ., 5 μπλοκ), Μιχάλοβιτς 18 (17/38 επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος 7 (6/20 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ.-23% αρ.), Φράγκος 15 (15/30 επ., 60% υπ.-40% αρ.), Τζούριτς 15 (6/12 επ., 2 άσσους, 7 μπλοκ), Κόστα 9 (5/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Καρασαββίδης (λ- 44% υπ.-30% αρ.), Παπαγγελόπουλος, Ηλίας, Μήλης (0/2 επ.), Παπαλεξίου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Στιβαχτής, Έγκλεσκαλνς 24 (24/42 επ.), Μιγιαΐλοβιτς 13 (10/25 επ., 3 άσσους, 44% υπ.-22% αρ.), Πέριτς 15 (14/22 επ., 1 μπλοκ, 22% υπ.-4% αρ.), Παγένκ 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Ζουπάνης 5 (4/8 επ., 1 άσσος), Ζήσης (λ-54% υπ.-38% αρ.), Χαραλαμπίδης, Δαλακούρας 3 (3/10 επ., 71% υπ.-43% αρ.), Κασαμπαλής, Ανδρεάδης (0/1 επ.)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βρούτσης, Μπαρμπούνης